Novosti online

Битка за фотељу у КЦ „Крагујевац”

Крагујевац – По ком се критеријуму бира први човек Клиничког центра у Крагујевцу – по стручном, који подразумева да кандидат испуњава и формалне услове, или је само довољно да неко буде члан партије на власти? Ово питање је у рaзговору за „Политику” поставио доктор Горан Давидовић, после одлуке Управног одбора КЦ „Крагујевац” да за директора ове установе предложи његовог противкандидата, доктора Предрага Саздановића који је члан Српске напредне странке.

Доктор Саздановић је пре шест месеци изабран за вршиоца дужности директора КЦ „Крагујевац”, а одлуку да га предложи за директора УО ове установе донео је 22. фебруара, после разматрања пријава кандидата који су се јавили на конкурс објављен у „Политици” двадесет дана раније. Влада Србије би о овом предлогу требало да се изјасни до краја недеље.

– Доктор Саздановић није имао право ни да се јави на конкурс. Њему је радни однос на Факултету Медицинских наука у Крагујевцу престао 25. јануара ове године, а директор Клиничког центра може бити само неко ко је наставник на факултету. То је један од основних услова конкурса – објашњава Давидовић који је своје примедбе на одлуку УО проследио Влади Србије, премијеру и министру здравља.

Давидовић, у звању доцента, на Факултету медицинских наука у Крагујевцу предаје интерну медицину, а у КЦ „Крагујевац”, као кардиолог, тренутно обавља дужност начелника коронарне јединице. Он тврди да на клиници може да ради само онај наставник који на факултету предаје неки клинички предмет, као што је интерна медицина. Давидовић сматра да његов противкандидат Саздановић и у том смислу крши закон.

– Ову област дефинише Закон о високом образовању, конкретно члан 73. у коме стоји да се лечењем пацијената могу бавити само они наставници који на факултету предају неки клинички предмет. Саздановић је, међутим, у Клиничком центру „Крагујевац” засновао радни однос као гинеколог, иако је на факултету држао наставу из анатомије, која је претклинички предмет – каже овај наш саговорник.

Саздановић је у разговору за „Политику” одбацио све ове оптужбе, наводећи да зна из које „кухиње” долазе. Каже да је свој статус на факултету регулисао пре истека уговора о раду, те да се на конкурс за директора КЦ „Крагујевац” јавио с пуним правом, као неко ко испуњава све услове.

– Тачно је да је мени уговор о раду на факултету истекао 25. јануара ове године, али сам пре тога, првог децембра 2015, затражио и добио сагласност да ми радни статус мирује док сам на функцији. Ту одлуку је потписао декан факултета, о томе је обавештен и Управни одбор Клиничког центра „Крагујевац”, а за ту опцију сам се определио зато што сам хтео да се у потпуности посветим раду на клиници. По тумачењу Министарства здравља, на факултет, као педагог у статусу ванредног професора, могу да се вратим и после осам година, колико трају два директорска мандата – објашњава Саздановић.

Вршилац дужности директора КЦ „Крагујевац” још додаје да је у овој установи запослен као гинеколог по основу Закона о здравственој заштити чије су измене усвојене новембра прошле године. У складу са тим новинама, право да раде на клиници стекли су, каже Саздановић, и наставници који на факултету предају претклиничке предмете.

– Измењен Закон о здравственој заштити избрисао је дискриминацију која је раније постојала, па од новембра прошле године и професори претклиничари могу да раде на клиници – наводи овај наш саговорник.

Саздановић нам, међутим, открива да се његов функционерски статус највероватније неће променити ни после изјашњавања Владе Србије о предлогу УО КЦ „Крагујевац”. Према његовим речима, извршна власт је заузела став да се у време предизборне кампање не именују директори јавних установа, него само вршиоци дужности.

Уколико је ово тачно, остаје да се види какву ће одлуку донети Влада Србије, и како ће је образложити, будући да конкурс није био расписан за вршиоца дужности, него за директора КЦ „Крагујевац”.

На крају се, међутим, појавила још једна дилема, с обзиром на то да Давидовић тврди како радни статус може бити „замрзнут” само док траје уговор о раду који је матични факултет раскинуо са Саздановићем.

Ту дилему смо покушали да разрешимо у разговору са деканом Факултета медицинских наука у Крагујевцу, проф. др Предрагом Чановићем који је, после нашег питања да ли Саздановић ради или не ради на факултету, изјавио: „Нисам сигуран, требало би питати правнике.”

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh