Gradovi

Bolji uslovi za decu i roditelje u centrima za socijalni rad

Od 7.000 mališana koji su u sistemu socijalne zaštite, više od 6.000 dece nalazi se u hraniteljskim porodicama, dok se oko 800 njih nalazi u raznim institucijama za brigu o deci bez roditeljskog staranja, izjavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

BEOGRAD – U 12 odeljenja Centra za socijalni rad u Beogradu adaptirane su prostorije za viđanje roditelja i dece u kontrolisanim uslovima, a ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitana Aleksandar Vulin izjavio je da će život od sada biti humaniji za decu i njihove roditelje.

Opremanje prostora pomogle su kompanije „Forma ideale“, koja je donirala nameštaj u vrednosti od pola miliona dinara i „Deksiko“, koja je donirala igračke i druge proizvode.

U opremljenim prostorijama, deca će se, uz prisustvo socijalnih radnika, viđati sa roditeljima, umesto u kancelarijama centara, kao do sada.

Ministar Vulin, koji je danas posetio Centar na Zvezdari, rekao je da će se mališani viđati sa roditeljima na daleko humaniji način, gde će moći da se razvijaju kvalitetnije, te dodao da se nada da će i roditelji naučiti nešto iz toga.

„U centara u Beogradu, 102 dečaka i devojčica, koliko ih imamo u ovoj meri, sa roditeljima će se viđati u prostoru primernom njihovom uzrastu, a mi ćemo im surovu realnost učiniti bar malo blažom“, rekao je on.

Vulin se zahvalio kompanijama koje su izašle u susret potrebama i odvojile deo profita za one kojima je pomoć potrebna.

Dodao je i da se nada da će sa Ministartsvom finansija veoma brzo doći do odgovarajućeg zakonska rešenja kojima će ovakve akcije biti oslobođene poreza.

„Da kao u većini zemalja u Evropi vodimo računa da darodavac bude oslobođen obaveze plaćanja državi kao da je robu prodao. Oni ovu robu nisu prodali, već su poklonili našoj deci, našem društvu“, rekao je Vulin.

Kako je dodao, socijalna zaštita je nešto gde se posao nikad ne završava, jer uvek postoji nešto što može da se unapredi, pomogne…

„Ovaj problem smo rešili u 12 centara u Beogradu, a nadamo se da će tako biti i u celoj Srbiji“, rekao je Vulin.

Direktor Gradskog centra za socijalni rad Vladimir Ilić objasnio je da prema Porodičnom zakonu svako dete ima pravo da viđa i roditelje sa kojima ne živi, ali da se na osnovu odluke sudam, ukoliko se proceni da je ugrozena bezbednost deteta, izriče mera viđanja u kontrolisanim uslovima.

Najveći broj dece koja se sa roditeljima viđaju u takvim uslovima je na Paliluli, njih 26, zatim 16 na Voždovcu, 15 na Čukarici, 11 na Zvezdari, rekao je Ilić.

Mališani su se pre opremanja adekvatnih prostorija sa roditeljima viđali u kancelarijama, u kojima nije bilo adekvatnih uslova.

„To su kancelarije u kojima se odvija redovan rad i koje nisu adekvatne za decu od 2-3 godine, gde ona mogu da se povrede, a ni zaključci socijalnih radnika nisu mogli da se donose bez adekvatnih igračaka, često smo bili u priici da deci ponudimo samo olovku i papir“, naveo je Ilić.

Zamenik direktora marketinga kompanije „Forma ideale“ Aleksandar Ružesković rekao je da se ta kompanija trudi da pomogne kada god je i kome god je potrebno – centrima za socijalni rad, Crvenom krstu, školama…

„Nadam se da smo opremanjem prostorija u 12 opština ljudima obezbedili bolje uslove“, rekao je Ružesković.

Menadžer za ljudske resurse „Deksika“ Dušan Krejaković kazao je novinarima da veruje da se opremanjem prostorija u centrima za socijalni rad doprinosi kvalitetnijem odrsastanju dece koja se u kontrolisanim uslovima viđaju sa svojim roditeljima.

Više od 6.000 dece u hraniteljskim porodicama

Od 7.000 mališana koji su u sistemu socijalne zaštite, više od 6.000 dece nalazi se u hraniteljskim porodicama, dok se oko 800 njih nalazi u raznim institucijama za brigu o deci bez roditeljskog staranja, izjavio je ministar.

„Neki od njih su tu iz zdravstvenih razloga, jer roditelji zbog oblika njihovog invaliditeta nisu u mogućnosti da se brinu o njima, postoje i oni koji su jednostavno bez roditeljskog staranja i iz nekog razloga oduzeti roditeljima, kao i deca koja nemaju svoje roditelje“, rekao je Vulin odgovarajući na pitanja novinara.

Navodeći da odluku o oduzimanju dece donosi nadležni sud, na predlog Centra za socijalni rad, Vulin je rekao da je prošle godine oduzeto 50 dece, a da su glavni razlozi zanemarivanje i zlostavljanje.

„Nijedno dete nije izdvojeno iz porodice zbog siromaštva, takvim porodicama pomažemo da im obezbedimo bar minimum egzistencije. Ali kada je dete zapostavljeno, kada primetimo da se ne razvija kako treba, ako je bilo nasilja, ako je bilo zlostavljano, prisiljeno da radi ono što nije u skladu sa njegovim uzrastom i interesima, tek tada država oduzima decu“, rekao je Vulin.

On je ukazao da se mali broj dece nalazi u insticijama, već se ona na prvom mestu smeštaju u hraniteljske porodice, ističući da je Srbija zemlja u Evropi sa najvećim brojem dece smeštene u hraniteljskim porodicama.

„Smatramo da je i porodica koja nije sasvim dobra ipak bolja nego i najbolja institucija. Sledeći korak, ako ne osnažimo porodicu, je upućivanje u hraniteljstvo, jer se tu razvijaju određene socijalne veštine i tek ako ni to ne uspe idu u isntitucije“, rekao je Vulin.

On je dodao da je Srbija možda jedina u Evropi u kojoj skoro da u institucijama nema dece uzrasta do tri godine.

„Imamo nekoliko primera, ali to su deca u teškom zdravstvenom stanju za koje nema drugog načina da brinemo o njima“, rekao je Vulin.

Preview

ALEKSANDAR VULIN

Slide

IGRACKE

Slide

IGRACKE

Slide

ALEKSANDAR VULIN

Slide

ALEKSANDAR VULIN

Slide

ADAPTIRANI PROSTOR

Slide

ALEKSANDAR VULIN

Slide

ALEKSANDAR VULIN

Slide

ALEKSANDAR VULIN

Slide

ALEKSANDAR VULIN

ALEKSANDAR VULIN

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh