KiM

Американци прете Албанцима: Бондстил може да нестане преко ноћи

Ако Приштина хитно не укине таксе, Вашингтон ће повући своје војне снаге са Косова, закључак је дводневних разговора званичника Савета за националну безбедност САД са представницима привремених приштинских институција и опозиције – порука је коју преноси већина косовских медија.

Џон Ерат, главни директор за европске послове Савета за националну безбедност Беле куће, и Вилијам Бред Беркли, директор за европске послове у овом савету, током боравка на КиМ упозорили су представнике приштинских власти да, уколико не промене став, ризикују да сносе озбиљне последице.

„У Вашингтону се створила перцепција да је Косово постало деструктивно, а Србија конструктивна.

Циљ Америке је међусобно признање како би се преговарало са Русијом о чланству Косова у УН”, известио је информативни портал „Коссев”.

Брзо је реаговао и председник косовске скупштине Кадри Весели, поручивши да Албанци морају да одрже НАТО базу код Урошевца Бондстил, да нико не сме да се усуди да квари односе са САД и да би требало донети заједничку одлуку о захтевима двојице високих америчких званичника.

Представници Трампове администрације, како пишу медији, током боравка на КиМ демантовали су да постоји нацрт споразума Београда и Приштине који укључује демаркацију границе, разграничење или замену територија.

Повлачење америчких трупа прокоментарисао је и председник Странке правде и помирења Муамер Зукорлић, који је за „Политику” рекао да има незваничне информације да се америчка војска повлачи из Бондстила јер ће правити нову базу.

„Реч је о незваничној информацији, коју не могу потврдити. По једној верзији, Бондстил би био препуштен Турској, а САД би подигле нову базу негде на подручју Лепосавића”, појаснио је Зукорлић.

Међутим, војнополитички аналитичар Владе Радуловић каже да је реч о мало вероватном сценарију, због затегнутих односа Анкаре и Вашингтона.

„Један од планова о којима се отворено говорило био је да се база Бондстил препусти Косовским безбедносним снагама. Друга опција, која је нереална, била је да турски контингент преузме командовање овом базом. То је на дугом штапу због сложених међународних односа”, каже Радуловић.

Појашњава да је све што се налази у тој бази привременог карактера и да су је Американци градили не желећи да се ту задрже заувек. Сви објекти су изграђени од дрвених или алуминијумских панела, што значи да могу да буду пресељени готово преко ноћи. Ипак, како каже Радуловић, то се још неће десити.

„То би значило да се и цео Кфор повлачи, а о томе је рано говорити. Порука о повлачењу војске више је симболичка према косовским Албанцима, шта им се може десити уколико не сарађују са Американцима, који су им најближи партнери. Косово без подршке САД не може имати исти статус као данас”, каже наш саговорник и додаје да је Америка на овај начин поручила и Београду да клима у свету није више онаква каква је била пре десетак година или током деведесетих.

„Због аутоголова које је Приштина сама себи дала постоји неки простор за компромис, консензус или за разговор о решењу”, наглашава Радуловић. Додаје да је често боравио у Бондстилу, да је реч о бази направљеној за 7.000 војника, али да је тамо много мање војске. „По мојој слободној процени, у Бондстилу борави између 720 и 1.200 војника, што зависи од периода године, јер је реч о транзитној бази у којој трупе бораве месец дана или две недеље”, објашњава.

Слично је мишљење и потпуковника у пензији Љубана Карана, некадашњег припадника Контраобавештајне службе ЈНА. Он наглашава да је сулудо очекивати да се САД у потпуности повуку из Бондстила, јер су уложиле велики новац да направе ту базу. Ипак, како каже, ово место нема стратешки значај као некада, јер је у плану изградња нових база НАТО-а у Албанији, а однедавно је и Северна Македонија постала чланица овог војног пакта.

„У Македонији постоји огроман војни полигон Криволак, који је својевремено фигурирао као најбољи у Европи. Ако би тамо направили услове за боравак, та војска би имала много веће могућности”, каже Каран, уз напомену да је реч о око 850 војника и да се овај број стално смањује.

На полигону Криволак, објашњава, могле би се увежбавати снаге свих земаља НАТО-а. Могуће је организовати обуке на средствима ПВО, обуке оклопних и инжињеријских јединица, вежбе са заштитом од бојних отрова, па чак и увежбавати форсирање реке, јер Вардар пролази кроз полигон. Каран додаје да су специфични и климатски услови, који донекле симулирају пустињске, па се ту НАТО може увежбавати за одлазак у друге регионе у свету.

„Криволак је ваздушном линијом близу Бондстила, а није рационално да на два места одржавају тако скупе објекте у којима бораве малобројне снаге. Реалније је и економичније преселити ове снаге у Криволак, близу којег је и аеродром”, објашњава наш саговорник.

Амбасада САД: Још подржавамо Кфор

Сједињене Америчке Државе потврдиле су подршку Кфору и присуству америчких трупа у војној бази Бондстил на Косову, саопштено је из Америчке амбасаде у Приштини, преноси Танјуг.

„Политика САД још подржава Кфор и присуство америчких војника у логору Бондстил, који одржава сигурно окружење и слободу кретања на Косову. Као и свуда у свету, овај и други распореди америчких трупа подлежу редовној контроли”, наводи се у саопштењу, пренела је „Коха”.

Извор: Политика

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh