Novosti online

Брамерц: Хашко тужилаштво није антисрпско

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц критиковао је јуче ослобађајућу пресуду Војиславу Шешељу и најавио да ће Тужилаштво анализирати да ли је Веће судија направило значајне грешке. „Имамо 30 дана да поднесемо жалбу, али ћемо сигурно пре тог рока донети нашу одлуку”, најавио је он у интервјуу бечком дневнику „Пресе”, негирајући да је Тужилаштво лоше припремило оптужницу.

„Засигурно нисмо лоше припремили оптужницу. Јесте ли имали прилике да видите и супротстављени став италијанског судије (Флавије Латанци)?”, упитао је Брамерц.

Он је истакао да је судија Латанци била мишљења да су злочини Шешеља доказани и да је казна оправдана, што је супротно од онога што је утврдило друго двоје судија.

„Неће вас чудити што не делим мишљење те двојице судија”, нагласио је он, рекавши да су судије изнеле чињенице на начин који је у „флагрантној” супротности са оним како посматрамо ратове у Хрватској и БиХ, пренео је Танјуг.

Горан Хаџић

(Фото Танјуг/Ј. Пап)

„Имам проблем с тим кад судије оцењују да су Шешељеви борци само помагали својим људима и да нису починили кривична дела, да није било протеривања, никаквих планираних и систематских напада на цивиле. То једноставно не одговара истини да су људи само из хуманитарних разлога аутобусима премештани у друге делове. Због тога ћемо највероватније поднети жалбу на пресуду”, објаснио је Брамерц.

Даље је критиковао што су судије утврдиле да су Шешељеви говори мржње, то јест навођење на кривична дела, само служили мотивацији сопствених трупа.

„Ако се полази од тога да није било никаквог конфликта, као и да злочини нису били злочини, онда је, наравно, тешко некога осудити као главног одговорног. Ми ћемо анализирати да ли Веће судија није починило значајне грешке”, нагласио је Брамерц.

Он је одбацио тврдње да је Тужилаштво антисрпско, рекавши да је у поступку против Шешеља од самог почетка било бројних тешкоћа.

„Поступак је на почетку одуговлачен због Шешељевог штрајка глађу, јер је желео сам да се брани. То је прихватила друга инстанца, што је довело до даљих проблема. Шешељ је три пута осуђиван зато што је наводио имена заштићених сведока. Против три његова сарадника још је у току поступак због манипулације доказима. Српске власти морале су још пре годину дана да их ухапсе и пошаљу у Хаг. Они су осумњичени да су вршили притисак на сведоке”, истакао је Брамерц.

Он је поручио да се судијама мора поставити питање зашто је суђење Шешељу трајало 13 година, наводећи да је последњи сведок Тужилаштва саслушан 2010. године, а поступак закључен 2012.

„Од тада смо чекали на одлуку судија. Објављивање пресуде било је најављено за октобар 2013, али је потом један од тројице судија замењен, те је након тога Већу у новембру до сада требало времена да дође до ове пресуде. Не верујем да се Тужилаштву нешто може пребацити”, уверен је Брамерц.

Серж Брамерц

(Фото Танјуг/С. Радовановић)

Упитан да ли је председавајући Већа судија Жан-Клод Антонети био пристрасан, он је казао да не жели да се о томе изјашњава, те да не жели да критикује судије, јер то не би било прикладно.

Брамерц је казао да дели фрустрацију жртава због ослобађајуће пресуде Шешељу.

„Наравно да бих желео да у жалбеном поступку реалност ратова поново буде призната. Међутим, још имамо суђење против Ратка Младића, које би требало да буде закључено на лето, с пресудом идуће године”, закључио је Брамерц.

Осим процеса Војиславу Шешељу, још један случај пред Трибуналом се додатно закомпликовао – суђење бившем политичком лидеру Срба у Хрватској Горану Хаџићу суспендовао је на неодређено време због његовог здравственог стања. Како је пренела Бета, Хаџићев адвокат Зоран Живановић навео је да је ова одлука донета 24. марта, истог дана када је први председник Републике Српске Радован Караџић првостепеном пресудом осуђен на 40 година затвора.

Живановић је додао да није обавештен да се Тужилаштво, које је имало рок до четвртка, жалило на ту одлуку. Хаџићев адвокат додао је да одлука Трибунала значи да ће суђење, започето у октобру 2012. године, бити настављено уколико се здравствено стање оптуженика побољша.

Хаџић (57) се терети за прогон Хрвата на расној, верској и политичкој основи, за истребљење, убиства, незаконито притварање, мучење, нечовечна дела, депортацију и присилно премештање у периоду од 1991. до 1993. године у источној Славонији и Книнској крајини.

Хаџића су, као последњег оптуженог у бекству, власти Србије ухапсиле у лето 2011. Суђење је почело у октобру 2012. и прекинуто у октобру 2014. године, када му је позлило у судском притвору. Одбрана је тада прецизирала да Хаџић болује од тумора и да је болест „у завршној фази”.

Миодраг Линта

(Фото Танјуг/О. Тоскић)

Линта: Карамарко јавно хвали протеривање Срба

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта оптужио је јуче заменика председника Владе Хрватске Томислава Карамарка да „јавно хвали” протеривање Срба у акцији „Олуја” 1995. године.

Линта је у саопштењу оценио као „скандалозну” изјаву Карамарка да је хрватски народ показао шта мисли о идеји велике Србије акцијом „Олуја” 1995. године. „Невероватно је да Карамарко јавно хвали протеривање преко 220.000 Срба у злочиначкој акцији ’Олуја’ и крајишке Србе повезује са идејом велике Србије. Срби су узели оружје у руке 1991. године да се бране од проусташког режима Туђмана чији је циљ било стварање хрватске државе без или са што мање Срба”, казао је Линта.

Вицепремијер Хрватске и лидер Хрватске демократске заједнице Томислав Карамарко изјавио је у петак да Хрватска жели добре односе са Србијом, али и да је хашка пресуда лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу срамотна. „Каква велика Србија? То се не тиче само њих и њихових жеља или оних који тамо тако мисле, то је ствар хрватског народа, који је рекао шта мисли о великој Србији и показао то и 5. августа (1995. године)”, рекао је Карамарко, преноси Бета.

Изетбеговић: Не нападамо цркве као што неки нападају џамије

Председавајући Председништва Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић изјавио је да премијер Србије Александар Вучић није тражио да се састане с њим током предстојеће посете Мостару и да за сада нема предлога за одржавање таквог сусрета, додајући да су Бошњаци и даље спремни на разговор са Вучићем.

У интервјуу за Н1, на констатацију новинара да је Вучић казао да више неће говорити о Босни, Изетбеговић је подсетио да је било злочина на свим странама, али да је он спреман на разговор. „Ако је Вучићева рука пружена и даље жели разговарати с Бошњацима, ми смо ту. Само ми себе нећемо редуковати, трагаћемо за правдом до краја и нека то не очекује од нас”, поручио је Изетбеговић.

Изетбеговић каже да Вучић није тражио да се састане с њим у Мостару. „Пристао бих на састанак и тада би требало искрено да разговарамо. Време је пред нама. Радићемо на помирењу. БиХ никоме неће допустити шта је њено право, шта сме а шта не, да нас упозоравају… Бићемо, колико год будемо могли, фактор који стабилизује ситуацију на Балкану”, навео је он.

Изетбеговић је казао да ће односи Србије и БиХ ићи набоље, јер не постоји друга алтернатива. „То је потреба и интерес и држава и народа. Шта је алтернатива? Неки нови конфликт који неки покушавају да изазову. То није наша страна сасвим сигурно. Ми трагамо за правдом, и то је све. Ми се не постројавамо, не урезујемо крстове по људима, не нападамо цркве као што неки нападају џамије”, тврди Изетбеговић у овом интервјуу, преноси Танјуг.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh