Novosti online

Британија одбила да забрани „Хуавеј”

Влада Терезе Меј одобрила је „Хуавеју” ограничени приступ мобилној мрежи следеће генерације, иако је неколико министара било за то да се кинеској телекомуникационој компанији потпуно забрани учешће у изградњи 5Г инфраструктуре, што, такође, тражи Вашингтон.

Британска премијерка је, према писању лондонског „Телеграфа”, председавала седницом Националног савета за безбедност, на којој је у уторак донета одлука да „Хуавеј” може да учествује у изградњи делова мреже као што су антене, али не и у компонентама које чине срж мреже.

Против одлуке су, сазнаје „Гардијан”, били шеф дипломатије Џереми Хант, министар унутрашњих послова Саџид Џавид, министар одбране Гевин Вилијамсон и још неки министри, али се премијерка очигледно одлучила за колико-толико неутралан став у овом технолошком рату између САД и Кине.

И друге европске земље су се нашле у проблемима. С једне стране, притискају их САД да заузму чврст став према „Хуавеју”. С друге, нису вољне да угрозе привредне и дипломатске односе с Кином. Биће им лакше да донесу одлуку сада, када се и Британија, као чланица англофоне обавештајне алијансе зване „Пет очију”, одлучила за компромис.

Одлука која тек треба да буде званично саопштена, а потврдили су је и други извори, донета је два месеца уочи прве државничке посете Доналда Трампа Лондону.

Иако ни сама још није извршном уредбом забранила учешће „Хуавеја” у америчкој 5Г мрежи, вагајући то како би се таква одлука одразила на текуће трговинске преговоре с Кином, америчка администрација месецима лобира код савезника да истисну кинеску компанију због сумње да њена опрема може да послужи Пекингу за шпијунажу и да зато представља ризик за националну безбедност. Највећи светски произвођач телекомуникационе опреме ове тврдње негира, а његов оснивач Рен Женгфеј рекао је да би пре затворио фирму него дозволио да она послужи као средство за шпијунирање.

Амерички државни секретар Мајк Помпео је у фебруару упозорио савезничке земље да ће бити теже сарађивати са онима који буду дозволили да кинеска опрема буде интегрални део мобилне мреже од које се очекује да буде окосница економије 21. века.

Британске обавештајне агенције су опрезно приступиле предоченим ризицима, али нису позвале на потпуну забрану. Један од техничких директора Националне обавештајне службе Јан Леви рекао је за Би-Би-Си да је закључио да безбедносни ризици „Хуавеја” више имају везе са „аљкавим инжењерством” него са потенцијалним „мешањем државе” (кинеске).

Други директор је рекао да оваква одлука не значи да је дошло до разилажења савезника у савезу „Петоро очију” и навео да је и раније било различитих приступа у широј западној алијанси према „Хуавеју” и другим питањима.

Тренутно, опрема „Хуавеја” или није присутна или се уклања из главних делова мреже у Великој Британији, али се користи у мање ризичним сегментима. Телекомуникациони оператер „Водафон” је рекао да би потпуна забрана те опреме представљала озбиљан хендикеп за Британију у овом важном технолошком унапређењу инфраструктуре.

Портпарол „Хуавеја” је поздравио вест да британска влада иде ка томе да им дозволи учешће у изградњи 5Г мреже.

„Гардијан” пише да је одлука процурила у медије пре званичне објаве баш у тренутку док се министар финансија Филип Хамонд спрема да отпутује у Кину на форум о иницијативи „Појас и пут” и да би због тога можда могао да има проблема. Хамонд је у фебруару био приморан да откаже трговински састанак са кинеским вицепремијером након што је острвски министар одбране наговестио да ће нови британски носач авиона 2021. бити постављен у водама на које Кина полаже право, подсећа британски лист.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh