Novosti online

Цена грејања врућа тема

Краљево – Поскупео гас и мазут, у просеку око 25 одсто, па и цена даљинског грејања у Краљеву мора бити виша. То је, укратко речено, рачуница. А како градоначелник др Предраг Терзић тврди, непријатна мера да би се предузеће спасило од пропасти и омогућио његов развој. Откуд сада таква опасност питају се многи, јер је колико до јуче ова државна фирма у Краљеву била узоран пословни пример. Уз нове инвестиције технички је модернизована, наплата грејања је чак 95 одсто, а са солидним примањима запослених била је привлачна за ухлебље не само стручњацима већ и појединим пропалим политичарима.

И не би све то наишло на разне градске приче да није скривене тежње да ово поскупљење прође незапажено. Најпре, сходно методологији прорачуна цена, а да предузеће већ ове године не упадне у дубиозу од око 70 милиона динара, поскупљење је требало да буде 20 одсто. Али надзорни одбор предузећа прихватио је 15 одсто. То је и предлог Градског већа, па ће одборницима овдашње скупштине за усвајање уместо досадашњих 80 динара бити предочена цена за стамбени простор по квадрату од 92 динара, што се плаћа 12 месеци, а за пословни 230 динара по квадрату, што власници плаћају шест месеци. У предлогу нигде не стоји да се на те износе израчунава и ПДВ, што значи још 10 одсто више.

Оваквог предлога нема на огласној табли у згради градске управе. Проверили смо и дознали да је, сходно Закону о комуналним услугама и Закону о заштити потрошача, ту стварно морао бити, и то најмање 15 дана од предлога Градског већа до коначне одлуке. У правним службама градске управе за то су пребацивали кривицу једни на друге, а тај пропуст, сходно запрећеној казни, „Топлану” може да кошта од 300.000 до два милиона динара. И може обрадовати само адвокате, тврде правници са којима смо разговарали, у смислу оспоравања законитости одлуке и да не говоримо и о могућности повратка новца корисницима, попут случаја у обдаништима после познате „системске грешке”.

Краљевчани су нам се обраћали и питајући се зашто „Топлана” не спроводи наплату према утрошеној енергији, што би значило мању потрошњу гаса за испоручиоца, па би био и нижи проценат поскупљења. Такође, поставља се и питање рационализације у самом предузећу, попут смањења плата запослених, које су више за око 30 одсто у односу на друга градска предузећа.

Драган Арсенијевић, директор краљевачке „Топлане”, има одговоре и подсећа нас да је ово предузеће пре две године, сходно тадашњем појефтињењу гаса, смањило цене грејања.

– Не знам зашто предлога на увид грађанима нема на огласној табли у градској управи. Што се почетка обрачуна према утрошеној енергији тиче, тачно је да би то значило и уштеду, и за то смо спремни, али одлуку треба да донесе оснивач. Колико знам, чека се на спровођење активности на фасадама појединих зграда зарад енергетске ефикасности, без чега би за власнике тих станова такав вид обрачуна био неповољан. Даље, можда су наше плате нешто веће од других, али не од свих и разлог је висок квалификациони састав запослених. Ми немамо неквалификоване раднике. Уосталом, унутрашњом рационализацијом ћемо надоместити оних пет одсто мањег поскупљења од цене коју је методологија предвиђала – обећава Арсенијевић.

Иначе, ово предузеће је у коалиционој подели надлежности „под капом” краљевачких социјалиста, па је поменутих пет одсто, како се овде иронично чује, можда део њихове програмске бриге о социјалној ситуацији грађана.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh