Novosti online

Ципраса брину кредитори, мигранти, турске провокације…

Од нашег дописника

Атина – Ципрасова влада поново води битку с временом, с нерешеним проблемима с кредиторима, с мигрантима, са свакодневним турским провокацијама у Егеју које могу да се заврше трагедијом… Током последњег месеца турски борбени авиони сваког дана чак и по десетак пута нарушавају грчки ваздушни простор надлећући острва у Егеју. Исто чине и њихови бродови и како пишу овдашњи медији, питање је дана када ће доћи до озбиљног инцидента. Подсећају на мај 2006. када је турски борбени авион оборио грчки. Тада је погинуо грчки пилот, турски се спасао, али у односима две земље, који су традиционално затегнути, дошло је до озбиљног заоштравања.

На све апеле Атине упућене турској страни, Анкара не одговара. Нема реакције на упозорења да се крши међународно право и већ следећег дана Турска уместо одговора повећава број летова изнад грчке територије.

Од премијера Ципраса очекује се енергичнија реакција, али влада је у овом тренутку заокупљена економијом и оправданим страхом да до самита Еврогрупе у мају неће успети да реши сва спорна питања са повериоцима. То би значило да се у питање доводи исплата кредита и комплетна примена трећег пакета финансијске помоћи. До понедељка Атина покушава да изглади све несугласице око реформи које су неопходан услов за добијање позитивне оцене примене прве фазе реформи. То значи да до састанка Еврогрупе 9. маја треба да реши питање пореза, смањења плата и пензија. Мало је вероватно да ће у томе у потпуности успети јер је очигледно да ни сама влада више не зна из којих извора да обезбеди тражене уштеде. Тако је прихваћено повећање ПДВ на 24, али се битка води да се из њега искључе рачуни за струју и воду, да се даље не смањују плате и пензије јер је и тако стандард нације озбиљно угрожен.

Атина не памти толики број људи који су за ускршње празнике стајали пред народним кухињама чекајући помоћ. На пијацама се куповало на граме, продавци су очајни. Затворено је на десетине хиљада продавница, нестају велике фирме које су деценијама пословале на тржишту. Пред празник је преко ноћи банкротирала фирма „Електроники”, која је пет деценија на грчком тржишту продавала електричне уређаје и запошљавала 500 људи.

С друге стране, Европа се нада да ово лето, када је реч о грчкој кризи, неће бити тако драматично као претходно. Европски комесар за финансије Пјер Московици сматра да је Грчка учинила знатан прогрес, да нема разлога за понављање прошлогодишње кризе и да ће на састанку Еврогрупе, у понедељак или крајем маја, бити постигнуто позитивно решење.

Према Брукинг институту у овом тренутку постоје два сценарија: Грчка ће се у последњем тренутку споразумети са кредиторима или ће бити расписани превремени избори. Према анализи професора економије Теодора Пелагидиса, први сценарио би у ствари био била некаква техничка формула за примену превентивних мера која би у последњем моменту, а то је на овом или другом заседању Еврогрупе крајем маја, задовољило обе стране. Наиме, у овом тренутку Атина и даље не пристаје на превентивни пакет мера од додатних 3,6 милијарди евра који би се применио у најгорем случају и на којем инсистира ММФ.

Уколико се нађе техничка формула, сматра професор Пелагидис са Брукинг института, премијер Ципрас би добио некакав оквирни распоред могуће реструктуризације дуга, прецизније плана за продужавања периода отплате дуга чиме би се цео проблем одложио за будућност.

Други сценарио би могао да буде расписивање избора и постављање нације пред дилему, хоће ли или неће прихватити мере штедње које траже повериоци. Ципрас би тада, вероватно, од партија које су против политике кредитора затражио да подрже Сиризу и на тај начин му омогуће да одбије све захтеве кредитора. Међутим, одлуку о превременим изборима може да одложи чињеница да Ципрас у овом тренутку има прилично низак рејтинг.

Политички и економски проблеми су из медија потиснули проблем са мигрантима који је и те како горући и са којим Ципрас очигледно не зна како да се избори. У Грчкој је тренутно преко 54.000 миграната, од тога 8.190 на острвима, 10.172 у Идоменију и 2.100 у пирејској луци. Статистика показује да је број улазака са турске стране нешто смањен, али не и заустављен. Иако је влада тврдила да ће до Ускрса бити рашчишћен камп у Идоменију и Пиреј, да ће мигранти бити пребачени у прихватне центре, то се није догодило. Ситуација је и даље подједнако драматична као и пре месец дана с тим што су учестали сукоби међу избеглицама и што се повећава број пљачки у којима управо они учествују. Остали су без одговора апели које су влади упутили председници четири приобалне општине у Атини који траже да се мигранти иселе са неадекватних локација јер представљају опасност за здравље и безбедност грађана. Нема решења са врха, цела ситуација је, стиче се утисак – препуштена случају. Испитивања јавног мњења показују да су Грци све више незадовољни Ципрасом и Сиризом коју је конзервативна Нова демократије већ озбиљно претекла.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh