Novosti online

Цистерне из Србије и даље не могу на Косово

Српске цистерне с нафтом и горивом ни јуче, трећег дана блокаде, нису могле да пређу административну линију Мердаре и продају робу на Косову, без обзира на то што су главни снабдевачи мазутом и течним нафтним гасом јужне српске покрајине, сазнаје „Политика”. У Удружењу нафтних компанија Србије, кажу, да за сада немају повратну информацију када би цистерне поново могле да наставе пут ка Косову, објашњавајући да је до забране дошло пошто српска страна није пре два дана пропустили две цистерне с Косова да превезу запаљиве материје, јер нису имали потребан сертификат АДР.

То је својеврсна потврда да возач који управља цистерном може безбедно да превози опасне и запаљиве материје, каже Томислав Мићовић, секретар овог удружења.

– Албанска страна је то искористила као повод и увела својеврстан реципроцитет за цистерне из Србије, иако наши возачи имају уредно све папире за трговину горивом. Осим тога, тешко је говорити о реципроцитету, ако се зна да из Србије годишње на Косово оде око 60.000 тона горива, а да се увезу минималне количине – каже Мићовић.

И док возачи из Србије (наша земља је члан међународног удружења које издаје овај сертификат) уредно имају АДР, Албанци их немају, јер не могу да постану чланови овог удружења. Тако да је тешко рећи да српска страна опструира транспорт горивa у Србију, већ Албанци не испуњавају услове за то.

Адриатик Ставилеци, портпарол Косовске царине, рекао је пре два дана да се мере односе само на транспорт гаса и нафте.

– Пошто српске власти не признају сертификате које издају косовске институције, Министарство трговине је предузело реципрочне мере, па се већина цистерни којима је забрањен улазак на Косово после више сати чекања вратила назад у Србију – рекао је Ставилеци.

Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ рекао је да ће Србија заштитити привреднике и поручио званичницима у Приштини „да не секу грану на којој седе”.

– Ометања слободе кретања, слободе трговине, неће донети добро ни Србима ни Албанцима, рекао је Ђурић и додао да с друге стране ово представља јасно кршење и домаћег и међународног права и ми у директном и тесном разговору и сарадњи са међународним институцијама тражимо најбољи начин да на ово одговоримо. Он је истакао да је сасвим сигурно да Србија неће гледати мирно на ова дешавања.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh