Novosti online

Човечанство на раскршћу, даље сукобљавање води хаосу

Свет је на историјском раскршћу. Можемо наставити садашњом стазом поларизација, све бројнијих сукоба и проблема. Такав пут одвешће човечанство, у најбољем случају, у стање непрестане глобалне кризе. У најгорем случају, срљамо у хаос – речи су упозорења које је јуче упутио Клаус Шваб, оснивач Светског економског форума у Давосу, отварајући престижни скуп на коме ове године учествује рекордних 3.000 учесника, међу којима 65 председника и премијера држава. Свет на прагу четврте индустријске револуције – покренуте употребом интернета, дигитализацијом и развојем вештачке интелигенције, мора да пронађе „нови друштвени именитељ за све људе”, баш као што је након Другог светског рата човечанство морало да нађе нову матрицу суживота, додао је Шваб.

Да је нови глобални дијалог егзистенцијална потреба света, увидео је јуче и званични Вашингтон. Наиме, након што је прошле седмице отказано учешће делегације САД с председником Доналдом Трампом на челу, Вашингтон је јуче ипак уприличио учешће (видео-линком) Мајка Помпеа, шефа америчке дипломатије, у дебати форума о месту Америке у будућој привредној архитектури света.

„Будућност” је иначе највише спомињана на јучерашњим сесијама форума које су у детаље разматрале (не)извесни живот миграната у сеобама широм света, значај мултинационалног подухвата „Појас и пут”, глобалне кризе медија, све до полемика око борбе са све ћудљивијим климатским променама.

Рвање са „екстремним временским условима” дебата је која је јуче у Давосу привукла највећу пажњу учесника и најоштрије критике посматрача. Наиме, како о разорним последицама све веће емисије штетних гасова на планети дебатују званице које су за краткотрајно гостовање у Давосу резервисале слетање 1.500 малих и средњих приватних авиона и скоро 40 хеликоптера на аеродроме у Цириху и оклоним ултраскупим скијалиштима? У међувремену, сер Дејвид Атенборо (92), легендарни филмски сниматељ и продуцент, упозорио је на апокалиптичне последице текућег привредног и друштвеног развоја света.

„Утицај човека постао је доминантан на планети: за само један људски век скршили смо утицај природе емисијом штетних гасова и последицама проба нуклеарног оружја. Оно што будемо урадили у следећих неколико година имаће суштински утицај у следећих неколико хиљада година. У времену када се економски раст зауставља, несхватљиво је колико мало људи разуме у каквој је кризи човечанство. Уколико се у неколико следећих деценија не приберемо, оставићемо нашој деци и унуцима ужасавајућу будућност”, проценио је Атенборо у Давосу уочи заједничког разговора са Клаусом Швабом и британским принцем Вилијамом.

Иначе, централна тема форума „Глобализација 4.0. Обликовање глобалне архитектуре у доба четврте индустријске револуције”, у старту се није превише допала представницима Уједињених нација. „Лидери бизниса и политике морају да обезбеде да четврта индустријска револуција буде од користи најобесправљенијим и маргинализованим појединцима и заједницама, а не само богатима и моћнима. Без тога, поновиће се пропусти претходних индустријских револуција. На дневном реду форума као да је одсутна тема одговорност бизниса да поштује људска права”, навели су јуче експерти УН у отвореном писму.

Упозорење учесницима форума да као „месечари” затварају очи пред све бројнијим друштвеним кризама – чије су жртве милиони мање привилегованих људи широм света – упутио је јуче Давосу и Сет Клерман, амерички мултимилијардер, наводи „ Њујорк тајмс”.

„Не можемо се правити да се ништа не догађа у време константних протеста, блокада и ескалације друштвених напетости. Како се ’пост 1945.’ међународни поредак очигледно круни, тржишта и бизнис упорно игноришу дугорочне импликације све изолованије Америке и окрећу главу пред чињеницом да се свет све више разврстава, док траје отимачина за новог предводника”, написао је Клерман у писму упозорења на 22 странице које је достављено учесницима форума пред данашњи наставак дебате о преобликовању текућег међународног поретка.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh