Црвена звезда силовито до финала

У окршају који су оба тима најављивала као борбу „на живот и смрт”, Црвена звезда је потукла до ногу Партизан – 84:63 (21:13, 23:15, 20:13, 20:22) – и пласирала се у финале регионалне кошаркашке АБА лиге. За разлику од четири крајње неизвесне утакмице ових екипа од средине фебруара, ова је била решена много пре завршнице. Звезда је крајем друге четвртине стекла предност од 20 поена разлике, када се распуцао искусни грчки играч Перпероглу, што јој је донело – испоставило се – недостижну предност.

Црвено-бели су одиграли изузетно чврсто у одбрани, притискали су спољну линију ривала далеко од коша и смањивали му могућност да добро организује напад. Партизан после почетног вођства од 3:0 (тројка Величковића) није успео да постигне кош дуже од шест минута. Због одсуства првог плејмејкера Регланда, више Звездиних играча је преузимало улогу организатора игре, а то је на почетку, додуше кратко, био и Давидовац (202 цм) који је свом тиму донео велику сигурност у овом полуфиналу, рачунајући сва три меча. Беронова тројка у седмом минуту (15:3) означила је шестоминутни рафал домаћина изражен у поенима 15:0.

Партизан је такорећи играо без свог главног покретача Ренфроа (без поена, играо 24 минута) кога су добро покривали Звездини играчи, али и без свог најпоузданијег играча у овој сезони Лендејла коме ништа није полазило за руком (без поена, 12 и по минута). Тренер Тринкијери је узалудно тражио некога ко би могао да пробуди напад црно-белих којима је после низа промашаја ушла вода у уши па ни са линије слободних бацања нису могли да погоде: у 14 минуту, при вођству домаћина 31:15, гости су промашили четири „пенала” из једног напада (Маринковић једно, Загорац три).

Колико је Партизан имао мало расположених играча види се и по томе да једна његова солидна петорка није постигла ни поен у прва 33 минута: Ренфро, Пејџ, Си, Лендејл, Гагић. Црно-бели у трећој деоници нису успели да се спусте на мање од 14 поена заостатка, а уочи уласка у последњу деоницу црвено-бели су имали нешто што се ретко догађа: бољи проценат шута за три поена (9-19, 47, 4 %) него за један (7-15, 46,7 %). Тројка Перпероглуа закључила је тај део игре са највећом предношћу од 23 поена (64:41) и већ тада решила питање победника.

На старту последње четвртине Звезда је дотукла Партизан, а пре свих учинио је то Перпероглу. Највећа предност износила је 35 поена у 35. минуту (78:43). Нешто пре тога Загорац је добио неспортску грешку после уношења у лице Човићу, што је била једина варница у мечу који је због огромне нетрпељивости између два клуба најављиван као потенцијално „буре барута”.

Дворана: Александар Николић. Гледалаца: 7.000. Судије: Радовић (Хрватска), Петек (Словенија), Мајкић (Словенија).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА МТС: Човић 10 (тројке 1-3), Перпероглу 18 (2-2), Давидовац 4 (0-1), Ненадић 1, Лазић (0-2), Фаје 6 (2-3), Берон 8 (1-2), Добрић 10 (1-3), Симанић 8 (2-3), Риверс 6 (2-4), Цирбес 4, Оџо 9. Тренер: Томић

ПАРТИЗАН НИС: Н. Јанковић 10, Пејџ 11 (1-4), Си (0-2), Маринковић 12 (1-4), Јарамаз 6 (0-2), Величковић 8 (2-2), Загорац 8 (0-2), Ренфро (0-4), С. Јанковић 3 (1-3), Лендејл (0-1), Гагић 3, Николић 2. Тренер: Тринкијери