Novosti online

Да ли Пуповац окреће леђа Пленковићу

Да ли ће после још једног случаја „ритуалног” спаљивања лутке са ликом Милорада Пуповца, на машкарама у Каштелима поред Сплита другог у размаку од два дана, лидер СДСС-а са своја три саборска заступника окренути леђа премијеру Андреју Пленковићу?

Пуповац је јуче потврдио је да ће његова странка расправљати о останку у владајућој коалицији, али да ће о томе одлучивати после локалних избора у Личко-сењској жупанији, који се одржавају у недељу 10. марта.

„Сви челни људи странке су у кампањи за локалне изборе у Личко-сењској жупанији и док не прођу избори неће бити састанка на ту тему”, рекао је Пуповац за Хину.

Лидер СДСС-а је у разговору за Медиа сервис изјавио да размишља о изласку из владајуће коалиције:

„Превише се тога накупило, а сада је на страначком вођству да одлучи што ћемо даље.”

Политички аналитичар Давор Ђенеро из Загреба поручује чак и да се СДСС одлучи на тај корак Пленковићева влада неће пасти, јер има доста независних заступника, а опозиција оличена у СДП-у је у тако лошем стању да би сутра да се распишу избори лошије прошла него на претходним.

„Пуповац неће изаћи из владе из два разлога. Ова влада је ипак оптимално решење за заштиту мањинских интереса, а свако друго решење би било лошије. Ако би СДСС изашао из владајуће коалиције изгубио би позицију ’вета’ коју могу да користе за остваривање интереса свог бирачког тела. Ни Пленковићу није у интересу да Пуповац напусти коалицију због домаће, али европске позиције јер покушава да се профилише као политичар центра. Зато је важно да владу подржавају свих осам заступника националних мањина од чега су три Срби”, каже за „Политику” Ђенеро.

Министар управе Ловро Кушчевић је за „Јутарњи лист” на питање да ли ће могући излазак СДСС-а

пољуљати већину у Сабору одговорио:

„Већина у Сабору је чврста и стабилна, не верујем да ће једна спаљена лутка ту коалицију пореметити. Државни врх има нулту стопу толеранције на било какав говор мржње. А ово су машкаре, препустимо машкаре машкарама”.

Јадранка Косор која је била председница владе од 2009. до 2011. за Н1 каже да је овај случај за осуду, ако се на фашистичкој представи спаљивала лутка у лику представника националних мањина и уваженог политичара у Хрватској.

„Међутим, ако направите анализу кога су спаљивали у прошлим годинама, то су углавном били представници власти. У 2011. има више примера где су и мене спаљивали. Спаљивали су власт и све оно што се људима у одређеном тренутку не свиђа. Мислим да Пуповца у овом тренутку многи гледају не као припадника мањине него као представника власти. Наравно да један велики део који у томе ужива, ужива искључиво зато што се ради о припаднику мањине, што се ради о Србину у Хрватској”, каже Косорова.

Ђенеро каже да је карневал медитеранска традиција, народна забава на којој су гореле лутке свих досадашњих премијера, министара и шефова политичких странака. „Слажем се са оценом да се према рањивим групама не можете односити на исти начин као према политичарима опште праксе. Али, ипак, није могуће реаговати само на спаљивање лутке у лику Пуповца, а не и на на лутке премијера Пленковића и осталих политичара”, објашњава овај аналитичар.

Пуповац се, ипак, не слаже са оваквом оценом, јер се таква традиција усмерава на слабије, на мањине, на мигранте, на људе другачијих националних и верских уверења, а не на оне који имају моћ.

Пуповац је указао да је бацање српског ватерполисте у море раније и сад спаљивање лутке с његовим ликом – говор мржње. „Није крива гомила и маса, већ они који месе свест масе – власт. Не мислим само на државну, већ мислим и на власт црквену, медијску и друге власти”, навео је Пуповац, који је и председник Српског народног вијећа.

И Београд није „злокобни перформанс” у Каштелима схватио као необавезну маскенбалску игру. „Ако се из покушаја линча ватерполиста Црвене звезде изродио скеч за широке народне масе, треба ли да стрепимо и да би ’шала’ са спаљивањем лутке Пуповца могла да буде генерална проба за нешто што се спрема њему као лидеру Срба? Зато позивамо све хрватске званичнике, на свим нивоима, да озбиљно схвате сваки инцидент и напад на Србе. Доста су се шалили”, поручио је српски министар дипломатије Ивица Дачић.

У Бриселу се нису превише узбудили на овакав говор мржње према српском политичару у Хрватској. Портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчич је на питање „Политике” зашто нико у ЕУ није осудио овај чин и да ли је то само додатни подстицај за насиље према Србима одговорила да се она бави спољном политиком и да питање проследимо прес сервису ЕУ.

Одговор из ЕУ, ипак, нисмо добили до закључења данашњег броја.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh