Novosti online

Да ли Зелени губе због белог

Од нашег дописника

Франкфурт, Хајделберг – Винфрид Кречман, први и засад једини функционер Зелених, који је на челу једне од 16 немачких покрајина, колико до јуче био је поприлично сигуран да ће остати да столује у Штутгарту. Чинило се да ће са око тридесетак одсто подршке, колико сада ужива у бирачком телу, имати довољно шансе да поново са представницима Социјалдемократске партије (СПД) формира покрајинску власт у Баден-Виртембергу и спречи Хришћанско-демократску унију Ангеле Меркел да се врати на власт у овој изузетно богатој немачкој покрајини. Међутим, његова увереност се поприлично пољуљала када је најтиражнији немачки таблоид „Билд” објавио да је полиција нашла дрогу код Кречмановог партијског колеге и посланика Зелених у Бундестагу Фолкера Бека.

Према писању „Билда”, полиција је у познатој геј четврти Берлина на тргу Нолендорфплац ухапсила Бека, код кога је пронашла 0,6 грама „супстанце за коју се сумња да је опојна дрога”. Портпарол берлинског одсека јавног тужиоца Мартин Стелтнер није рекао шта је у питању, али „Билд” тврди да је реч о синтетичкој дроги кристал-мет, као и да је приведени посланик Зелених сарађивао са полицијом и тужилаштвом.

Бек у саопштењу на својој интернет страници није објаснио да ли је ухапшен због поседовања кристал-мета, већ је само истакао да је „увек заступао либералну политику када је реч о дрогама”, као и да ће „о питању оптужби које су против њега подигнуте, његов адвокат дати изјаву тужилаштву”. Међутим, овај политичар, који је члан немачког парламента још од 1994. године, при чему је био шеф посланичке групе Зелених од 2002. до 2013, поднео је оставку на све функције од места портпарола странке за унутрашњу политику и верска питања до председавајућег парламентарне групе немачко-израелског пријатељства. Само није поднео оставку на место посланика.

Овај педесет петогодишњи политичар, уз Клаудију Рот, важи за једну од највећих моралних фигура у Зеленима, које се нису либиле да жестоко критикују и сопствену странку због недоследности. Примера ради, он је недавно у Бундестагу на гласању о заоштравању закона о азилу гласао супротно својим партијским колегама, који су подржали овај предлог савезне владе.

Углед је стекао борбом за људска права, енергично се залажући за права сексуалних мањина и жртава нацизма, као и против антисемитизма и мржње према странцима. Као јавно декларисани хомосексуалац, Бек се борио за увођење хомосексуалних бракова тако да се сматра „оцем немачког закона о регистрованим партнерствима”, којим је од 2001. дозвољено хомосексуалним паровима да ступе званично у заједницу која је безмало званични брак. У српској јавности је познат као један од европских политичара који је неколико пута учествовао на београдској Паради поноса.

Упркос томе што Бек, за разлику од његовог страначког колеге Кречмана, заступа много великодушнију политику према избеглицама, актуелни премијер Баден-Виртемберга ни мало није био срећан вешћу о пронађеним белим кристалима дроге. У разговору за јутарњи програм другог канала немачког јавног сервиса ЗДФ, Кречман је истакао да је „то већ тежак прекршај”, додајући да не зна да ли ће то утицати на резултат покрајинских избора 13. марта.

„Могу само да се надам да такав појединачни прекршај неће бити пренет на све”, рекао је Кречман, очигледно мислећи на своје партијске колеге у Баден-Виртембергу и у суседном Рајнланд-Пфалцу, где су такође у владајућој коалицији.

Чак је и „десна рука” Ангеле Меркел, њен шеф Канцеларске службе Петер Алтмајер, на „Твитеру” написао да поштује Бека због брзе и јасне реакције, иако у погледу политике према легализацији дрога није сагласан са Зеленима.

Тешко је не приметити да је десет дана пред покрајинске изборе за демохришћане овај скандал добродошао, иако је немали број медија и коментатора безмало стао у одбрану Бека.

„На рачун Бека сада ће стићи много критика, али он то није заслужио. Давао је све од себе када је реч о заштити мањина. Такав енергичан политички ангажман не може да не остави последице на човека”, пише лево оријентисани минхенски дневни лист „Зидојче цајтунг”, додајући да то не оправдава узимање дрога, које су са добрим разлогом забрањене.

И берлински „Тагесшпигл” истиче да законски преступи морају да буду кажњени и онда када је прекршилац некоме симпатичан.

„Уколико су други остали без својих функција због докторских радова који су били плагијати, конзумирање дроге не може да се оквалификује као лакши преступ. Ипак, људски је Фолкеру Беку пожелети све најбоље за време које је пред њим”, пише коментатор берлинског дневника.

Али нису сви тако благонаклони према Беку, па тако Филип Пликерт, новинар конзервативног „Франкфуртер алгемајне цајтунга”, истиче да је „било још других разлога” за Бекову оставку, подсећајући на писање недељника „Шпигл”, који је 2013. открио да је Бек у једном чланку за Фондацију Хенрих Бел средином осамдесетих година подржао декриминализацију педофилије. Због овог „Шпигловог” открића његова каријера више није ишла тако узлазним током, иако су му коментатори предвиђали да ће једног дана сигурно бити министар.

И „Билд” је очигледно хтео да додатно помогне демохришћанима па је на јучерашњој насловној страни објавио текст са насловом „Зелени ухваћен са Хитлеровом дрогом”, повезујући Бека са нацистичким вођом, који је у току Другог светског рата ову синтетичку дрогу давао као стимуланс војницима, и то под називом „тенк чоколада”. Ово повезивање наишло је на бурне негативне реакције међу немачким твитерашима, али то ће тешко спречити да Бек ускоро не заврши своју политичку каријеру.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh