Novosti online

Dačić: EU da shvati – Srbija više ne reaguje na pritiske

Naša politika ne može biti rušenje Vučića

Dačić je rekao povodom izjave funkcionera te stranke Branka Ružića da mu je izazov da ruši najjačeg u zemlji, da politika SPS ne može da bude rušenje premijera Aleksandra Vučića, a da će protiv svakog ko se ponaša drugačije od te politike biti preduzete mere. “Naša politika ne može biti rušenje Vučića, nelogično je da mi rušimo nekoga s kim smo u koaliciji, ili to znači da će i mene da sruše”, rekao je Dačić. On je naveo da je u SPS juče održan sastanak kojim je predsedavala njegova zamenica Slavica Đukić Dejanović, i na kojem je utvrđena i proverena politika stranke. Prema Dačićevim rečima, i Ružić bio na tom sastanku gde je rekao da naslov njegovog intervjua ne govori o suštini teksta. “Svima je jasna situacija. Postoji politika, postoji statut, protiv svakog ko se ponaša drugačije jednostavno će morati da budu preduzimane političke mere”, zaključio je Dačić.

BEOGRAD – Prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić poručio je danas da je put ka EU od životne važnosti za našu zemlju, ali da Evropska unija treba da shvati da Srbija ne reaguje na pritiske.

“Mi želimo u EU, ali mi ne možemo u EU bez države. Idemo u EU na način kao svaka druga zemlja, poštujući svoje nacionalne i državne interese i samim tim očekujemo da EU to shvati, da Srbija ne reaguje više na dugme, na pritisak, na to kad neko namršti čelo, da mi odmah moramo sve da prihvatimo i nema više plašenja”, rekao je Dačić na konferenciji za novinare.

Na pitanje o dijalogu sa Prištinom i otvaranju novih poglavlja, Dačić je rekao da su poglavlja 23, 24 i 35 koje se tiče Kosova, uslovna poglavlja, i da kad god neko u EU proceni da nemamo dovoljan napredak, može da uspori naše napredovanje.

“A često se to radi da bi se Srbija naterala da prihvati nešto što nije u njenom interesu, misleći da mi reagujemo na pritisak”, rekao je Dačić.

Jeste nama životno važno da idemo ka EU, ali nećemo dozvoliti da nas niko ponižava, poručio je Dačić.

On je dodao da Srbija ima nezavisnu spoljnu politiku, i da će tek kada bude članica EU i kada bude u mogućnosti da se čuje i njen glas, moći da se govori o tome da je utvrđena zajednička spoljna politika Srbije.

 

Realno da vize budu ukinute početkom 2017.godine

Dačić je rekao da je realno da vize za građane Srbije i Kine budu ukinute početkom 2017. godine.

„Ukoliko sve ide dogovorenom dinamikom to je sasvim realan rok“, rekao je Dačić.

On je objasnio da se sada očekuje da kineska vlada da saglasnost na tekst sporazuma nakon čega bi premijeri dve zemlje trebalo da ga potpišu, verovatno na samitu Kine i 16 zemalja u Rigi početkom novembra.

„Ako to tamo bude potpisano sledi ratifikacija u parlamentu i nakon toga on stupa na snagu. Tako da je sasvim realno da se to desi. To znači da će svi imati pravo da putuju bez viza 30 dana“, rekao je Dačić.

Govoreći o otvaranju avionske linije između Beograda i Pekinga ili Šangaja, Dačić je rekao da će i naša i kineska avio kompanija imati veliki interes za to, kao i da bi to bilo veoma korisno u političkom, ali i ekonomskom smislu.

 

Učešće u Fondu za zapadni Balkan ne znači priznanje Kosova

Dačić je izjavio da je Srbija uvek vodila računa da ne pređe crvenu liniju koja bi značila priznavanje Kosova te da se i kada je reč o Fondu za zapadni Balkan jasno ogradila od toga.

„Reč je o Fondu koji je inicirala Višegradska grupa koja ima svoj razvojni fond i koja bi po tom modelu predložila da se organizuje jedan fond koji bi pratio sve aktivnosti koje se inače rade na zapadnom Balkanu, koji bi pomagala Višegradska grupa“, rekao je Dačić.

On je objasnio da je ta ideja pokrenuta 2012. godine i da se realizovala u skladu sa onim što je tad bilo primereno kada je reč o predstavljanju Kosova u međunarodnim organizacijama, a to je sa zvezdicom i fusnotom.

„Kosovo je predstavljeno asimetrično u odnosu na države, onako kako je regulisano odlukama naše vlade ali i onim što je dogovoreno u EU“, rekao je Dačić.

On je podsetio da je Srbija na samom skupu dala interpretativnu izjavu kako bi se ogradila od toga da to neko može da protumači kao eventualno priznanje Kosova kao nezavisne države.

Kako je objasnio, sve učesnice Fonda daju po 30.000 evra, Višegradska grupa daje 80.000 evra tako da je reč o nekoliko stotina hiljada evra.

To je više politička stvar, rekao je Dačić dodavši da pretpostavlja da se sada govori o tome da to eventualno ne bude protumačeno kao naše priznavanje nezavisnosti Kosova.

„U svakom slučaju to nije tako i Srbija se jasno ogradila od toga. Ja bih voleo kad bi sva dešavanja u svetu bila po tom modelu, ali nažalost sama EU polako odustaje od toga“, zaključio je Dačić.

Odbor Skupštine Srbije za spoljne poslove podržao je danas predlog da se ratifikuje sporazum o osnivanju Fonda za Zapadni Balkan čiji je cilj jačanje veza i podsticanje evrointegracija Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Srbije, saopšteno je iz parlamenta.

Načelnik Odeljenja za Regionalne inicijative u Ministarstvu spoljnih poslova Pavle Janković rekao je u na sednici odbora da je sporazum izrađen po modelu Višegradskog fonda, sa ciljem da se na Zapadnom Balkanu pomogne razvoj odnosa sa civilnim društvom, akademskim strukturama i podstakne regionalna saradnja.

Svrha Fonda za Zapadni Balkan odnosi se na promociju tešnje saradnje ugovornih strana, jačanje međusobnih veza, podsticanje procesa evropskih integracija i zajedničko predstavljanje u trećim zemljama.

Sporazum je potpisan 2015. godine, a Srbija je tom prilikom uložila Deklaraciju, koja precizira da se njegovo potpisivanje ne može shvatiti kao priznanje nezavisnosti Kosova, već da je reč o teritoriji pod međunarodnom upravom i koja je sastavni deo Republike Srbije.

 

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh