Novosti online

„Даља страна” је хладнија (ВИДЕО)

Кина је недавно у оквиру мисије под називом „Чангде 4” послала сонду која је успешно слетела на са Земље невидљиву страну Месеца. Један од задатака који је сонда извршила јесте да са Земље понесе семенке памука које су на Месецу проклијале, али су после неколико дана промрзле због ниске температуре. То је први пут да је биљка са Земље проклијала у свемиру и представља значајан корак у истраживању свемира.

Сонда је у даљем истраживању Месечеве површине дошла до сазнања да удаљенија страна Месеца није много тамнија од светле стране, али је ноћу знатно хладнија од осветљеног дела.

Месец се као Земљин сателит окреће око ње. Међутим, познато је да се Месец не окреће око своје осе, па стога ми видимо стално исту половину Месеца. То утиче и на количину светлости коју Месец прима од Сунца. У делу који је тренутно у сенци може да буде потпуни мрак, али у зависности од тога где се Месец налази на путу око Земље, може да буде сумрак или полумрак. Периоди сумрака трају око две земаљске недеље. Још приликом мисије „Аполо” научници су утврдили да на површини ближе стране Месеца температура преко дана може да достигне и до 127 степени Целзијусових, док ноћу може да се спусти на минус 173 степена. То су подаци до којих су астронаути дошли истражујући страну Месеца која је окренута ка нама. Нова кинеска мисија која је 3. јануара слетела на „тамну”, даљу страну Месеца утврдила је да су температуре током дуге лунарне ноћи још ниже.

Сонда „Чангде 4” донела је на Месец ровер „Јуту 2” који је крајем јануара послао податке у којима се наводи да се температура на тој страни Месеца спуштала на чак минус 190 степени.

Ипак, научници још са резервом узимају најновије податке јер сматрају да до разлике у температури коју је утврдила мисија „Аполо” и садашње, послате са „Чангдеа 4”, можда долази због самог састава површине Месеца на ближој и удаљенијој страни. Џанг Хе, извршни директор пројекта, изјавио је за агенцију Синхуа да је потребно да се изврше детаљне анализе података.

У поређењу са местом на које је слетела мисија „Аполо”, изгледа да нешто у прашини на којој стоји сонда „Чангде 4” утиче на брже хлађење површине Месеца током ноћи. Међутим, научници још не знају о чему се конкретно ради.

У сваком случају „Чангде 4” и „Јуту 2” прве су сонде које су слетеле на нама невидљиви део најближег суседа Месеца, па ће и сви подаци које прикупе и пошаљу бити јединствени.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh