BG

Najveći skup NATO-a u Srbiji, danas počinje 4. beogradska NATO nedelja: ni reč o Milici Rakić i ostalim zločinima NATO-a u Srbiji

BEOGRAD – U Beogradu danas počinje dvodnevna međunarodna konferencija u okviru Četvrte beogradske NATO nedelje koja će, u organizaciji Centra za evroatlantske studije (CEAS), okupiti renomirane međunarodne stručnjake.

Teme skupa su priroda buduće saradnje između NATO i EU, ključne odluke NATO samita u Varšavi i implikacije na Zapadni Balkan, odnos transatlantskih partnera i Rusije, primena Individualnog akcionog plana partnerstva između Srbije i NATO, usvojenog pre dve godine. . .

Biće to, kaže direktorka CEAS Jelena Milić, do sada najveći skup o NATO u Srbiji.

Među glavnim govornicima su šef NATO kancelarije za informacije u Moskvi Robert Pšel, zapovednik američke armije za Evropu general Bendžamin Hodžis, direktor Atlantskog saveta SAD Valter Slokomb, inače visoko rangirani u Pentagonu za vreme Klintonove administracije, član Atlantskog saveta.

Obratiće se i Stefano Stefanini, bivši ambasador i stalni predstavnik Italije pri NATO, ali i predsednica skupštinskog odbora za evropske integracije Marinika Tepić, kao i Nikola Samardžić sa Novog balkanološkog instituta.

O odnosima Srbije i NATO govoriće Goran Matić, v. d. direktora Kancelarija Saveta za nacionalnu bezbednost i zaštitu tajnih podataka Vlade Republike Srbije i Peter Susko, zamenik ambasadora Slovačke koja je kontakt Ambasada NATO-a u Srbiji.

Pre nekoliko dana premijer Aleksandar Vučić sastao se u sedištu NATO sa generalnim sekretarom organizacije Jensom Stoltenbergom. Premijer je istakao da nije bilo pritisaka u pravcu učlanjenja Srbije u NATO, a Stoltenberg je rekao da NATO poštuje vojnu neutralnost Srbije i da žali zbog nevinih žrtava bombardovanja SRJ.

Vučić je u izjavi novinarima istakao da Alijansa poštuje vojnu neutralnost Srbije, ali i da je NATO jedan od prvih partnera naše zemlje kada je reč o očuvanju mira i stabilnosti, što je preduslov daljeg ekonomskog napretka Srbije.

Srbija sa NATO sarađuje u različitim oblastima, od mirovnih operacija, borbe protiv terorizma, migrantske krize i zajedničkih obuka.

Ta saradnja i njene prednosti nisu u potrebnoj meri predočene našoj javnosti, ocenila je ranije za Tanjug direktorka CEAS, u susret beogradskoj konferenciji.

Dobro je što se nastavlja „tradicija“ da se premijer sastaje sa generalnim sekretarom NATO, rekla je Milić, ali i primetila da srpska javnost nema dovoljno informacija o odnosu nase države sa Alijansom, jer se ta komunikacija i njen značaj, prema njenim rečima, „prikrivaju“.

Govoreći o temama konferencije, Milić kaže da će biti reči i o glavnim zaključcima nedavno održanog NATO samita u Varšavi, novoj strategiji bezbednosti Evropske unije i njenim implikacijama na region Zapadnog Balkana i Srbije.

Na konferenciji učestvuju i ambasadori SAD, EU i Norveške u Srbiji Kajl Skat, Majkl Davenport i Arne Sanes Bjornstad, najavio je CEAS.

NATO  nikada do sada nije istraživao  posledice  bombardovanja Srbije  niti je iko odgovarao zbog civilnih žrtava,  za ubijeno trogodišnje dete na noši Milicu Rakić i sve ostale zločine tokom 78 dana bombardovanja Srbije.

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh