Novosti online

Дизајн коже – мода и креативност

Ученици Техничке школе за дизајн коже са својим професорима и директором Светиславом Ковачевићем приредили су у Спортском центру „Шумице” свечани програм на коме су представили историјат ове образовне установе, коју су 1879. године у Бранковој улици изградиле образоване жене српске престонице, окупљене у Београдском женском друштву. Била је то прва таква школа у Кнежевини Србији, а занимљив податак је да је основана исте године када и прва занатска женска школа у Паризу. Велике покровитељке биле су Наталија Обреновић и Марија Карађорђевић.

Публика је имала прилику да види и ђачку модну ревију и изложбу радова са дизајнерским темама. Своја дела представили су и основци који су се одазвали на конкурс „Нај креација” коју Техничка школа за дизајн покреће осми пут. Будући средњошколци чули су да су се под овим кровом образовали или се и даље школују обућари, ташнери, крзнари, коферџије, сарачи…

Један од представљених модела

Поред кожарске струке, по којој је најпознатија, ова кућа знања уводила је и нове образовне профиле и проширила поље делатности из подручја хемије, неметала и графичарства. За оне који су креативни, воле моду и дизајн ту су смерови дизајнер производа од коже и техничар-моделар коже. А за оне који би брзо да нађу креативан посао ту су смерови обућар, галантериста и конфекционар коже и крзна. Они који нису уметнички надарени могу да изаберу смер техничар за заштиту животне средине, поручили су ученици малим матурантима који су били у публици.

Заштитни знак школе су модне ревије јер сваки ђак учи да развија своје идеје, али и како да цртеже, корак по корак, претвори у атрактивне одевне предмете у којима су се манекени и прошетали.

– Техничка школа се нашла међу девет школа из Србије, које су ове школске године учествовале у „Еразмус плус пројекту мобилности”. Дванаест ученика провело је 14 дана у Солуну истражујући могућности учења и стручног усавршавања у непосредном европском радном окружењу. У фабрикама су похађали практичну наставу – испричали су професори школе на свечаности.

Манифестацију „Бирамо нај креацију” покренула је професорка дизајна Марија Величковић. Идеја је била да надарени ученици покажу креативност. Од те идеје 2011. године настао је конкурс за који знају многи београдски основци, али и ученици из других градова. Управо та манифестација била је повод за окупљање.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh