Novosti online

Ђорђевић и Радојичић отворили конференцију посвећену Ромима

Приказом културе ромске заједнице је у Старом двору отворена дводневна регионална конференција „Декада инклузије Рома: наслеђе, стечено искуство, најбољи примери и шта даље?” на којој ће бити размотрено како унапредити положај Рома.

Конференцију су отворили министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић и градоначелник Београда Зоран Радојичић, у присуству амбасадорке Словачке у Србији Дагмар Репчекове и бројних званица.

Ђорђевић је рекао да је богатство једне државе у различитости, те нагласио да је један од приоритета председника и Владе Србије бољи живот националних мањина, укључујући и ромску националну мањину.

„Поносни смо што имамо много мањина и националности”, рекао је Ђорђевић.

Истакао је да националне мањине уживају сва права, те поручио да дискриминација Рома треба да буде ружна прошлост.

Пренео је лично искуство, те је тако говорио о томе да је детињство провео са Ромима у насељу у коме и данас живи, те да међу њима има пријатеље.

„Живели смо и живимо у хармонији и није било никаквих проблема”, каже министар и наводи да Србија треба да покаже да је зрело друштво.

Изразио је задовољство што је градоначелник Београда прихватио иницијативу да се изгради нова, модерна школа на Лединама на месту руиниране школе, у коју би ишли углавном Роми.

Ђорђевић је рекао да је Словачка понудила помоћ у опремању те школе, те навео да је иницијативу за организовање конференције покренула та држава.

Градоначелник Београда Зоран Радојичић каже да Роми имају дугу традицију и културу, а да их краси, пре свега, огромна емоција.

За предрасуде према Ромима је навео да су крајње непотребне и нетачне.

Радојичић каже да су Роми дошли у Београд у 16. веку, да их данас у Београду живи око 40.000 Рома што је, додаје, 28 одсто укупне ромске популације у Србији.

Од 600 неформалних ромских насеља, каже градоначелник, око 100 их је у Београду.

„Београд чини значајне кораке у решавању проблема Рома. Од 2014. године за 266 породица је решено стамбено питање. У сарадњи са ГИЗ-ом пружена је помоћ Ромима у два неформална насеља како би се побољшали хигијенски услови и решио проблем пијаће воде”, рекао је Радојичић, преноси Танјуг.

Навео је да је својевремено посетио ромску породицу у Орловском насељу за коју каже да је сјајан пример, а која има решено стамбено питање и чија деца су укључена у образовни систем.

„Град Београд ће и даље радити на инклузији Рома, решавању стамбених проблема Рома, њиховом запошљавању, као и на помоћи у добијању докумената како би остварили социјална права и на побољшању услова у неформалним насељима”, рекао је Радојичић.

За конференцију је рекао да је значајна, те да је важно да земље региона размене искуство и примере добре праксе.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh