Од дугог аплауза на скупу Српске напредне странке на којем је премијер обнародовао расписивање избора до аплауза у „Ћирилици” пре неколико дана на „срећној” телевизији, све је шоу програм у којем учествујемо кликом даљинским или заокруживањем броја. Као и „Твитер”, који слави десет година, демократија је ефикасна колико и њени корисници. Ево неких запажања о предизборној атмосфери и скорашњим дешавањима.
Напредна странка на сајту има дугме „Борба против корупције”; иза дугмета се не крију извештаји великих успеха након хапшења Мишковића, већ формулар да пријавимо коруптивне радње да помогнемо властима које ваљда не знају где станује корупција. Тако је и смена Братислава Гашића један део шоу програма иза којег остају афере, а Бата Гашић се и даље слика како једе хлеб и со у кампањи. Близак однос са медијима је неопходан за публицитет, па је ту и успешни бизнисмен и члан ГО СНС, Горан Веселиновић, чија се фирма бави оглашавањем у медијима.
Кључне речи, слике и слогани. Тако се догодила „Паткица – не Београду на води”, покрет састављен од чланова и симпатизера Напредне странке, који се појавио на листама општина Стари град и Врачар да би збунио бираче да помисле да се ради о иницијативи „Не давимо Београд”. С друге стране, ДС упозорава у флајеру: „Ако неко други буде заменио нас у вођењу општине Стари град, тај ће заменити врло брзо и вас.” Уф!
Перформанс Напредне странке са џаком наводно крадених листића на изборима 2012. имао је медијски одјек. Обећали су да ће истражити. Нису. Зашто бисмо данас веровали да избори неће бити фингирани? По Србији су људи запослени преко СНС и приморани џепом да гласају за њих. Као и са претходним партијама, на биралишту ће мобилним да сликају гласачки лист и личну карту.
Естетска глазура одговара степену трулости онога што скрива. Споменик Пекићу је радио вајар који иза себе у граду већ има Нушића и Пашића. Не знам зашто млади вајари не добију шансу. Слично, нови споменици Принципу и Романову као да заобилазе развој вајарства у двадесетом веку. Тај естетски конзерватизам говори о популизму, а најпре о ретроактивном уграђивању власти у традиције којима није дорасла. За то време албански уметник Анри Сала, иначе пријатељ некадашњег градоначелника Тиране Едија Раме, има ретроспективу у њујоршком Новом музеју.
Интернет помаже у разоткривању, попут „Викиликса” или код нас портала „Крик”, а полемичке емисије сада могу само да се нађу на „Јутјубу”. Но, интернет је подложан манипулисању. Ерик Шмит, председник „Алфабета”, кишобран фирме „Гугла”, основао је компанију „Граундворк”, чији је посао да погура Хилари Клинтон до победе на изборима. Ради се о аналитици навика људи која омогућава таргетирање грађана. Даље, недавно је објављена студија о томе да сам редослед претраге који избаци „Гугл” има несвесни утицај на грађане, нарочито на неодлучне пред изборе. Код нас тај посао, додуше мање софистицираним техникама, обавља Вучићевићев „Информер”.
Као у мађионичарском трику, превара се дешава пред публиком док се она фокусира на „ћирибу-ћириба”. У језивим ситуацијама као што је стравични напад у Бриселу тешко је поставити питања о томе како је могуће да, по ко зна који пут, терористи који су већ на листи за присмотру и у посети Сирији нису хапшени. Глобално разрешење би захтевало сарадњу САД, ЕУ и Русије, али уместо тога се дешава напад Саудијске Арабије у Јемену, а уз подршку САД, где је убијено 119 људи, од тога двадесеторо деце, али то није присутно у медијима, па не може да утиче на трезвеност дебате. У четвртој сезони храбре серије „Кућа од карата” о Белој кући, последњу реченицу сезоне изговара Кевин Спејси у улози председника, директно у камеру: „Ми се не повлачимо пред терором. Ми правимо терор.” Испреплетаност стварности и фикције.
Где је онда суштина иза фасадe? Суштина је у резултатима. Тако, на пример, бедем за поплаве није изграђен у у месту Грдица, што је председник месне заједнице, господин Ерац, рекао директно Кори Удовички када је била у посети. „Све резултат нула, пренесите то Вучићу”, каже Раде Ерац. Кори Удовички чим се окрене мора да да изјаву, тј. опсенари, тј. ћирибу-ћириба видите да вам је боље иако вам је горе. Чак и тзв. резултате треба преиспитати. Тако „Дојче веле” пише о немачкој фабрици меса „Тенис” коју у Немачкој прате контроверзе због квалитета меса и односа према радницима, док ми људи из унутрашњости Србије кажу да је сточарство десетковано. Суштина је, напослетку, и у раду правосуђа. Док се не утврди шта је са становима Малог у Бугарској, са Лончаревим везама, са Дачићевим кофером и са њиховим жућкастим претходницима, они ће бити ортаци у истом шоу програму.
Ћирибу – уједињени можемо све – ћириба – живети нормално – абрака – срећа – дабра – никад нећемо одустати – труф – доста је било – пуф!
Редитељ