Novosti online

Додик: Можемо преко ноћи успоставити контролу на границама

САРАЈЕВО – Поводом састанка који планира са свим политичким странкама у РС, а у вези најављене апелације СДА о имену РС, председавајући Председништва БиХ Милорад Додик је казао да ће консултације са свим политичким представницима Срба обавити сутра и да верује да ће сви доћи јер је то, како каже, ствар која нас све окупља.

„РС је подједнако интерес и власти и опозиције”, казао је он за Н1. „СДА је покренуо иницијативу, али нисам глуп. Хоћете да кажете да их пустим на миру па јадикујем? Немамо поверење у Уставни суд који ће увек донети одлуку против РС. Ако СДА то жели да уради, ја ћу се залагати за ригорозне мере заштите РС. Ми имамо све написане законе да током ноћи успоставимо контролу над границама. Само треба да закажемо Парламент и ми то можемо донети”, рекао је Додик.

На питање да ли мисли да би Бошњаци то мирно гледали, он је одговорио „А шта би урадили?”.

Одговарајући на питање да ли је разговарао са бошњачким чланом Председништва БиХ Шафиком Џаферовићем након данашње најаве апелације, Додик је одговорио потврдно.

„Да, разговарали смо. Рекао сам му ‘Шта радиш, јесте ли свесни да покрећете процесе који вама не иду на руку’. Он тврди да је то нешто правно. Ја стварно мислим да је то непотребно, да то битно условљава односе и још увек верујем да се то неће десити. То је подгрејало само ватру у БиХ”, казао је Додик за Н1, преноси Танјуг.

Додик: Иницијатива СДА је кап која је прелила чашу

САРАЈЕВО Република Српска је уставна категорија и њено име не може бити доведено у питање, поручио је данас председник СНСД и председавајући Председништва БиХ, Милорад Додик, поводом најаве СДА, Бакира Изетбеговића, да ће покренути иницијативу за промену имена Републике Српске.

„Република Српска је уставна и међународно призната категорија и по оцени Венецијанске комисије из 2005. године”, нагласио је Додик на ванредној конференцији за новинаре, преноси Танјуг.

Додик је рекао да је оваква иницијатива СДА постојала и раније и да ју је покренуо Сулејман Тихић, али ју је под утицајем странаца повукао.

Овог пута иницијатива није покренута само памећу СДА, већ неких са стране, казао је Додик и упозорио да је иницијатива о промени имена Републике Српске истовремено и позив на раздруживање тог српског ентиета од БиХ.

„Ово је истовремено иницијатива за раздруживање Републике Српске од БиХ. Република Српска нема намеру да трпи и да чека исход тог процеса немајући притом поверења у одлуке у Уставне суда БиХ”, поручио је.

Бошњаци, истакао је, не желе никога у БиХ, у БиХ се мајоризују Хрвати, омалажавају хрватски кантони и онемогућавају се Хрвати да учествују у доношењу квалитетних одлука.

Ово, подсетио је, није прва оваква иницијатива, а претходила јој је она о Дану Републике Српске, коју је такође поднео Бакир Изетбеговић.

Све до решења овог питања, Додик је рекао да ће прекинути сваку сарадњу унутар Председништва БиХ и у разговорима за формирање Савета министара БиХ.

„СДА овом инисцијативом жели да проблематизује Републику Српску. У Уставу БиХ у Члану 1. став 3 пише да је БиХ састављена од два ентитета – ФБиХ и Република Српска. Самим тим Српска је уставна категорија и не може се довести у питање њено име”, рекао је Додик.

Он је истакао да је иницијатива неприхватљива и неспојива са Уставом БиХ.

„Иницијатива није нова и покренута је под сугстијом неких странаца. Говори се о томе да је то иницијатива коју Бошњаци имају у котинуитету и она се неће скинути с дневног реда јер на тај начин они желе да проблематизују Републику Српску”, казао је Додик.

Поручио је да нема разлога да верује Уставном суду БиХ с обзиром да је пракса показала да су у неким случајевима, где није било основа, одлуке ипак доношене.

То је казао је и најбољи показатељ да су се све иницијативе покретане у вези са променом Устава односиле на надлежност БиХ.

„Хоћу да кажем да је Република Српска уставна и међународно призната и по оцени Венецијанске комисије је фактор међународног права јер је потписала све анексе, па и анкес четири Дејтонског споразума”, казао је Додик.

Република Српска, истакао је, призната као страна у договарању Дејтонског споразума, а касније у Њујорку је потврђена и као страна споразумевања.

Подсетио је да је раније, Ричард Холбрук, који се сматрао творцем Дејтонског соразума био против тога да РС остане као територијална политицка заједница, али је Алија Изетбеговић на то присто.

„РС је неупитана као што је и њена територијална и политичка организаицја. Стога је било каква иницијатива неприхватљива, неспојива са Уставом, неспроводива и томе неће бити расправе”, јасан је Додик.

Структура РС је, истакао је, видљива на свим пољима, па и на томе да је, како је рекао, он биран на простору Реублике Српске као српски члан Председништва БиХ.

„То су докази да је РС уставна, страна у дејтонским договориама и као таква неупитна и њен назив и њено постојање”, истакао је Додик и додао да нема никаквог разлога да верује Уставном суду у коме три од девет судија могу да донесу одлуку какву год желе.

Зато, казао је, Република Српска сумња у добре намере Уставног суда БиХ.

Додик је рекао да је за сутра сазвао председнике свих политичких парламентарних странака у НСРС и Парламенту БиХ како би размотрили актуелну ситуацију и донели некакве закључке.

„Веома је важно да РС још једном искаже консензус по том питању”, рекао је Додик и најавио да ће бити сазвана седница НСРС и да ће бити предложене мере које ће, како је рекао, бити адекватне.

Ако иницијатива буде поднесена и дође у Уставни суд, а посебно ако то уради Шефик Џаферовић, Додик је рекао његово учешће у раду Председништва бити доведено у питање”.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh