Novosti online

Додик одликовао градоначелника израелског града Модин

Од нашег сталног дописника

Бањалука – Као и Израел, Република Српска данас је стабилна и демократска, што је гаранција да се ноћна мора окончана пре 71 годину и злочини почињени у вишегодишњем прогону никада неће поновити, рекао је Хаим Бивас, градоначелник израелског града Модин, кога је председник РС Милорад Додик одликовао Орденом части са златним зрацима због пријатељских односа Српске и Израела.

Бивас, који је у Бањалуку, као и ранијих година, дошао поводом комеморације у Доњој Градини (недеља 8. маја) жртвама страдалим у јасеновачким стратиштима и логорима смрти, подсећа да је у „ноћној мори која је владала Европом и злочину без преседана страдало шест милиона Јевреја и на стотине хиљада Срба”.

Српска и Израел годинама негују добре односе, а Додик, који је пре две године, у јеку сукоба Израела и Палестине, отворено подржао Израелце у борби против екстремних исламистичких група, каже да је сарадња веома добра и да су „страдање у прошлости и садашња ситуација готово идентичне за оба народа и државе”. „Стога ценимо и негујемо односе са Израелом и јеврејским народом где год се налазио”, рекао је Додик.

Иначе, општи је утисак да је Српска у очима Тел Авива један од најпоузданијих партнера, а осим што власти Српске неретко подсећају на утицајну израелску дипломатију – иако многи цене да сам утицај Тел Авива слаби у САД – међу неким примерима међусобне подршке издваја се то што је Бањалука пресудно утицала да се БиХ 2012. године уздржи од подршке Палестинској управи када је добила статус државе нечланице посматрача у УН, док се Тел Авив на известан начин с посебним уважавањем и прихватањем односи према Републици Српској.

Иако у комеморацијама каква је она у Доњој Градини не би требало да има места политици, ипак је занимљиво да се она одржава након три узастопне комеморације које су се у протеклих петнаест дана одржале у Јасеновцу.

Разлог томе је то што представници жртава – Јевреја, а потом и Срба – нису желели да одрже комеморацију на исти дан када и хрватска држава, чију власт криве за пораст радикализма и обнову усташтва у тој земљи.

И док су се седмицама у јавности износили евидентни и многобројни примери радикализма у Хрватској, власти у Загребу предвођене десничарским ХДЗ-ом оптуживали су представнике жртава за политизацију, поричући властиту одговорност за пораст национализма.

Немачки „Шпигл” је пре неколико дана констатовао да је „националистички тон у Хрватској све гласнији”, док за министра културе Златка Хасанбеговића наводи да „тривијализује фашистичке злочине”.

То је разлог због ког је и амерички изасланик Николас Дин недавно допутовао у Загреб, да би тек потом хрватска председница Колинда Грабар Китаровић усташки режим назвала злочиначким, иако су власти у Загребу и даље проблем налазиле у политизацији од стране жртава, па је изасланик САД из Загреба отишао незадовољан ставом државе према Јасеновцу.

Све то приметила је и француска агенција АФП, која је, подсећајући на многобројне примере национализма, такође нагласила да су Китаровићева и премијер Тихомир Орешковић осудили усташке злочине након што им је у посету дошао специјални изасланик САД за питања холокауста.

„Усташку НДХ, у којој је убијено на стотине хиљада Срба, Јевреја и Рома, њени модерни симпатизери виде као претечу данашње Хрватске”, пише АФП и у тексту цитира Ефраима Зурофа из израелског Центра „Симон Визентал”, који је казао да су комеморацију бојкотовали „бесни Јевреји, етнички Срби и антифашистичке групе, што је била исправна одлука у сенци пораста неонацистичке усташке носталгије која се шири Хрватском”.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh