Novosti online

Документарац о храброј Малали

Телевизија „Нацинална географија“ премијерно ће приказати 29.фебруара у 21 час документарни филм Дејвиса Гугенхајма „Назвао ме је Малала“. Филм говори о интимном портрету добитнице Нобелове награде Малали Јусафзаи, која је озбиљно рањена од стране Талибана приликом повратка из школе зато што се борила за право образовања за девојчице у Пакистану.

Гуи Макаи
Малала је имала само једанаест година када је њен анонимни дневник привукао пажњу јавности. Писала га је под псеудонимом Гуи Макаи. То је хероина из паштунских народних бајки. У дневнику је писала о свом свакодневном животу у Пакистану, проблемима које је имала њена породица и тешком положају девојчица.

Дејвис Гугенхајм је провео доста времена разговарајући са Малалом и њеном породицом. Покушавао је да разуме њен карактер, унутрашњу динамику, а посебно га је занимао њен однос са оцем. Сматра да је њен живот предодређен од када је отац назвао по авганистанској народној јунакињи из 19. века.

„Постоји нешто што жели да научи свет, не само зато што је девојчица погођена метком у школском аутобусу. Не само због своје активистичке организације, већ зато што је девојка дубоких мисли и великог срца. Веома је духовна особа и мислим да има снажан глас који се обраћа великом броју људи чија права нико не заступа“, каже за „Глас Америке“ Дејвис Гугенхајм.

Нaпад на њу се догодио 9. октобра 2012. године када је талибански атентатор ушао у школски аутобус и упуцао је у главу. Била је у критичном стању. Пребачена је у Бирмингем на даље лечење. Лева страна лица јој је остала парализована. Брзо се опорављала.

Малала је данас једна од главних активисткиња за права жена и суоснивач Малала фонда. Срећна је што њени родитељи имају широка схватања и што је подржавају у њеној борби, јер да није тако сматра да би до сада имала двоје деце. Задала је себи циљ да се бори за образовање девојчица у целом свету којима је то онемогућено.

„Не причам своју причу, јер је она јединствена. То је прича о многим девојчицама. Оне знају колико је важно светло када виде таму. Колико је важан глас када смо ућуткани. Отворимо књиге, узмимо оловке у руке! Оне су наше највеће оружје“, поручује Малала.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh