BG

  ДР ИВАН МАРИНКОВИЋ: ИЗГУБИЛИ СМО   БОРБУ ЗА СЕЛА И ВАРОШИЦЕ, ТРЕБА СПАШАВАТИ ОД ДЕМОГРАФСКОГ НЕСТАЈАЊА ГРАДОВЕ

 

 

Влада Србије је 2018. године за мере популационе политике определила 566 милиона динара, готово пет пута већу суму у односу на претходну годину.

И поред свега што је учињено последњих година, Србији прети демографтска катастрофа у наредних пола века, поручио је др Иван Ж. Маринковић, научни сарадник Института друштвених наука на Стручном скупу представника регионалних и локалних медија који је одржан је у Визиторској сали Туристичке организације у Тополи.

Од 232 земље свету, само у 32 се бележи депопулација.

Према статистичким подацима смањење броја становништва због негативног природног прираштаја бележи се у само 18 земаља на свету. Осим Јапана све остале земље са негативним прираштајем су из Европе.

На старом континенту, како неки називају Европу, у само 13 земаља бележи се депопулација као последица два негативна фактора, односно и негативног природног прираштаја и емиграције, односно исељавања становништва.

Нажалост, Србија је међу тих тринаест земаља. Од 1991. године у нашој земљи су негативне обе компоненте које утичу на депопулацију.

Шездесетих година прошлог века у Србији се годишње рађало око 160000 беба, а сада се бежи готово 100000 мање порођаја.

Према речима др Маринковића кључни проблеми у Србији су све већа просечна старост становништва која је већ преко 43 године, низак природни прираштај и одлив становништва.

По његовом мишљењу борбу за села и варошице смо већ изгубили, сада нам предстоји борба да спашавамо градове попут Врања, Ваљева или Бора.

У идеалним условима каквих сигурно у Србији неће бити, односно да однос миграције и емиграције буде на нули до 2061. године, само на основу смањења становника због негативног природног прираштаја у Србији ће бити 3 милиона становника мање него данас.

  Доктор Маринковић истиче да је најтежа ситуација на на југу и истоку Србије.

Као кључне узроке депопулације Иван Маринковић истиче недовољну репродукцију и нарушену старосну структуру становништва.

Смањење смртности бољом здравственом заштитом Маринковић види као куповину времена за предузимање других системских и стратешких потеза државе.

По његовом мишљењу кључно је променити старосну структуру становништва, континурано, а не ад хок подстицати рађање и имиграцијом одређеног броја нових становника Србије.

Маринковић сматра да то треба радити пажљиво и да број новопридошлих становника не би смео да пређе цифру од 10 посто становника Србије и да ту треба бити посебно обазрив.

На скупу у Тополи покренута је акција за формирање покрета за борбу против беле куге који ће бити отворен за све заинтересоване организације и појединце.

Организатори су иницитирали и покретање фестивала документарних телевизијских и филмских остварења са тематиком борбе против депопулације.

Ниш, Топола, новембар 2018. године

Текст и фото: Љубомир Костић

(Израду овог медијског садржаја суфинансираo је Град Ниш. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не одражавају  ставове органа који је доделио средства)

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh