Novosti online

Дубаи гради будућност

Специјално за „Политику”

Дубаи – У граду са највишом зградом на свету, џиновским вештачким острвом у облику палме, скијашким тереном у пустињском окружењу, надземним метроом са аутоматском навигацијом (без возача), непревазиђеном ботаничком баштом упркос арапској клими, где се продуцирају последње техничко-технолошке новотарије, а машта урбаниста, архитеката и грађевинара не познаје границе, чини се мало шта ту може да изненади.

Ипак, може! Као рецимо последња, једнодневна, јака киша – усред марта.

Сам догађај побудио је приличан публицитет у многим светским медијима, који су известили да је, у овом емирату, „дан после” проглашен за нерадни. Киша која се изненада сручила на град за само неколико сати направила је прави дармар првенствено на густој мрежи путева. Слика је била невероватна. Многобројне саобраћајнице пливале су у води, из које су вирили делови гомиле заробљених и потопљених возила и луксузних аутомобила. Као куриозитет забележен је тада и један покушај да се из куће до посла пробије у гуменом чамцу.

Дубаи ових дана живи у знаку новог лога за предстојећу Светску изложбу чији ће домаћин бити од 20. октобра 2020. до 10. априла 2021. У том смислу сав је окренут будућности. И припремама за дочек, како се очекује, око 25 милиона посетилаца и представника 180 нација.

Тим поводом, град ће добити, према званичним најавама, још једно градитељско чудо на неких 438 хектара. Окосницу изложбеног простора чиниће три грандиозна павиљона за чији се ексклузивни изглед, на конкурсу надметало, тринаест светских водећих реномираних архитектонских фирми.

И тај део посла је приведен крају, уз прва нагађања за шта ће свет, кроз коју годину, најчешће везивати овај емират. За првобитни заштитни знак Бурџ ел Араб, градитељски Вавилон – Бурџ калифу или најновије спектакуларно архитектонско дело.

Знак да Дубаи врло пажљиво осмишљава и граби будућност, не само кроз амбициозно неимарство, могло би да буде формирање једног новог кабинета током последње реконструкције владе. Реч је о Министарству среће, толеранције и младости, које се формира с намером да се што више побољша квалитет живота на добробит свих грађана, како је званично објашњено.

Ту је и циљ да за десет година овај, по много чему најлибералнији емират од седам Уједињених Арапских Емирата буде међу десет најсрећнијих држава на свету. Последњи извештај Уједињених нација открива да Дубаи сада заузима двадесето место на тој лествици.

Недавно постављена мермерна громада на делу травњака уз вештачко језеро и фонтану самог подножја чувене Бурџ Калифе у старом делу Дубаија својим изгледом намах интригира. Са масивног постоља, небу под облаке уздиже се део шаке испружена три прста. Ову скулптуру споменик као главни креатор потписује познати емиратски дизајнер Халид Сафар.

Импозантни монумент подигнут је у знак сећања на храбре емиратске војнике (њих 45) настрадале у једној акцији у Јемену.

Свака страна углачаног камена, у име почасти палим борцима, носи по једну универзалну поруку, као рецимо ову – „скроман у победи и чврст у поразу”, исписану на арапском и енглеском језику.

А она три прста?

Њих је Сафар „преузео” од премијера и потпредседника УАЕ, владара Дубаија, шеика Мухамеда бин Рашид ел Мактума, који је пре непуне три године уз симболични гест упутио једну поруку младим Емираћанима. Шеикова испружена три прста, која су прерасла, у међувремену, у својеврсни симбол поздрава младим генерацијама карактерише тројство успеха, победе и љубави. Крајњи циљ је да инспирише на радну етику, успех и љубав према нацији.

А код нас, подсетили смо се, овај гест у модерној форми увео је, својевремено, Вук Драшковић, као лидер СПО. Њега је, по писању медија, инспирисала слика Паје Јовановића на којој је Милош Обреновић поздравио српске побуњенике са три уздигнута прста за време устанка Срба 1815 године.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh