Novosti online

Дуван сваке године однесе 15.000 живота у Србији

Сваке године у Србији због пушења цигарета живот изгуби 15.000 људи. Готово да нема органа у телу на које дуван нема штетан утицај, а докази о болестима изазваним конзумирањем цигарета повећавају се деценијама. Светска здравствена организација (СЗО) упозорава да је употреба дувана водећи узрок болести и смрти који се могу спречити, а повезан је са више од седам милиона смртних случајева у свету.

Како истиче др Жофија Пустаи, шефица Канцеларије СЗО у Србији, епидемија дувана једна је од највећих претњи јавном здрављу с којом се свет икада суочио, a дуван је једини производ који убија половину својих корисника. Пушење је повезано са раком плућа који је последица директног излагања плућа карциногеним материјама у дуванском диму. Истраживања показују да ће један од десет дугогодишњих пушача оболети од рака плућа, као и да је од свих смртних случајева због кардиоваскуларних болести чак 17 одсто повезано са употребом дувана и изложеношћу дуванском диму.

Критични период – седми и осми разред
Према Глобалном истраживању о употреби дувану код младих, коју је 2017. године у нашој земљи спровео Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” уз подршку СЗО, 11 одсто ученика узраста 13 до 15 година пуши цигарете. Према речима др Биљане Килибарде, додатни изазов је све већа популарност е-цигарета коју користи 6,2 одсто ученика поменутог узраста, као и наргила које употребљава девет одсто ђака исте доби. Истраживања у Србији показују да је критични период за пушење прве цигарете седми, осми разред основне и први разред средње школе.

Употреба цигарета повезана је и са оболевањем од других малигних болести као што су рак бешике, дебелог црева и ректума, једњака, јетре, панкреаса, трахеје, бронха. Конзумирање дувана је фактор ризика и за настанак опструктивне болести плућа, астме, емфизема, хроничног бронхитиса, реуматоидног артритиса, болести уста попут пародонтитиса. Поред тога, употреба дувана утиче и на репродуктивне органе и на смањење плодности, а повезана је и са повећаним ризиком од умирања код оболелих од неких заразних болести као што су туберкулоза и инфекције доњег респираторног тракта.

– Осим на здравље, дуван утиче и на сиромаштво, образовање, економски раст, родну равноправност, финансије, па представља главну препреку одрживом развоју. Међу Циљевима одрживог развоја, иницијативе Уједињених нација која је усвојена 2015. године, налази се и смањење употребе дувана, односно циљ је да се умањи број преурањених смрти од незаразних болести за трећину до 2030. године. Многи од 17 циљева имају директну или индиректну везу са контролом дувана – истиче Пустаи.

Дуван чешће користе сиромашни, а то доприноси неједнакостима међу различитим друштвено-економским слојевима. Врло често особе које имају мања примања новац троше на куповину дуванских производа а не на образовање и храну. Осим тога, болести повезане са употребом дувана повећавају њихова издвајања за лечење.

– Подаци Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” показују да је преваленција пушења међу одраслим особама старијим од 18 година у Србији у 2017. години износила 37 одсто. Подаци показују и да готово петина пушача пуши више од једне паклице цигарета дневно. Међутим, ово нису једини подаци које треба узети у обзир када се ради о уносу дувана и никотина и изложености дуванском диму. Забрињавајућа је појава нових дуванских производа, као што су електронске цигарете и загрејани дувански производи, као и пораст популарности пушења наргила јер ови производи повећавају проценат становништва изложеног дувану и/или никотину – наглашава др Биљана Килибарда, шефица Канцеларије за превенцију пушења у Институту „Батут”.

Дувански дим не угрожава само пушаче већ и људе који бораве у просторији у којој има дуванског дима. На глобалном нивоу, пасивно

Саветовалишта заодвикавање од зависности
Зависност од дувана је обољење коме треба приступити као и другим хроничним незаразним болестима, каже др Биљана Килибарда. Већини пушача је потребна помоћ да престану да пуше, а докази указују на то да су самостални покушаји престанка пушења и до четири пута мање успешни. У појединим здравственим установама у Србији постоје специјализована саветовалишта за престанак пушења у којима грађани могу да добију подршку.

пушење узрокује више од 890.000 преурањених смрти годишње, будући да пасивни пушачи удишу исте штетне хемикалије као и пушачи, укључујући најмање 70 супстанци које могу изазвати рак. Жофија Пустаи упозорава да не постоји безбедан ниво изложености пасивном пушењу. Непушачи који су изложени дуванском диму код куће или на послу имају за 20 до 30 одсто већи ризик оболевања од рака плућа, а деца су посебно осетљива група становништва, јер не могу да избегну боравак у задимљеним просторијама.

– Непушачи би требало да инсистирају на свом праву на ваздух без дуванског дима, као и да пруже подршку пушачима који покушавају да престану да пуше – додаје др Килибарда.

Истраживања показују да малишани изложени дуванском диму чешће оболевају од плућних инфекција (као што су бронхитис и упала плућа), инфекција ува, а већа је вероватноћа да ће кашљати, отежано дисати и имати кратак дах. Пасивно пушење такође може изазвати нападе и погоршати симптоме астме, па чак и изазвати нове случајеве код деце која раније нису имала ове симптоме.

– У последњих пет година у Србији се не бележи знатно смањења броја пушача. Осим тога, велика изложеност дуванском диму указује на потребу за побољшањем законске регулативе у смислу да пушење треба потпуно забранити у угоститељском сектору. У складу са препорукама за земље међу којима је и Србија, поред потребе за бољом применом постојећег законодавства, потребна је и едукација о начинима и обезбеђивању већег приступа услугама подршке за престанак пушења. Према подацима СЗО, ефекти мера контроле дувана, као што су свеобухватнији закони о забрани пушења и њихова јача примена, забрана неких облика директног и индиректног оглашавања, графичка упозорења на паклицама дуванских производа, повећање такса на дуванске производе, када се у потпуности спроводе у складу са Оквирном конвенцијом СЗО о контроли дувана, доводе до знатног смањења броја пушача у периоду од 15 година – додаје Пустаи.

Према подацима СЗО, са строжим сетом мера које су усаглашене са Оквирном конвенцијом, број оних који пуше у Србији би могао у року од пет година да се смањи за 29 одсто, а дугорочно гледано то би спречило готово 535.000 смртних случајева и истовремено би позитивно утицало и на економију.

Србија је била међу првим земљама које су ратификовале Протокол о елиминацији недозвољене трговине дуванским производима. Осим ових примера добре праксе у погледу законског оквира, законодавство о контроли дувана није у потпуности усклађено са законодавством ЕУ. Као земља кандидат, Србија ће морати да примени директиве ЕУ, укључујући и Директиву о дуванским производима. Ова директива, поред осталих дуванских производа, регулише и производњу, рекламирање и продају е-цигарета и нових дуванских производа. На пример, за разлику од Србије, у земљама чланицама ЕУ, сликовна здравствена упозорења на паковању цигарета су обавезна.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh