Novosti online

Џексонов каталог за 750 милиона долара

После чувеног ранча „Недођија”, који је породица покојног краља попа Мајкла Џексона прошле године ставила на продају, наследници музичке иконе настављају да распродају иметак звезде. Тако је пре два дана компанија „Сони” постала стопроцентни власник дискографске куће „Сони/АТВ”, с обзиром да су наследници Мајкла Џексона продали својих 50 одсто акција за 750 милиона долара, известили су светски медији. У ову продају нису укључена права на мастер снимке или песме које је Мајкл Џексон писао, а његови наследници (мајка Кетрин и троје деце) и даље ће имати удео у издавачкој музичкој кући ЕМИ, навео је АП.

Претпоставља се да је разлог за даље распарчавање некада највећег иметка у свету музике недостатак новца Џексонове породице, која је након његове трагичне смрти 2009. наследила све. Још један разлог за овакав корак треба тражити и у неуспешној продаји ранча „Недођија”. Велелепно имање, смештено у Калифорнији, још прошлог маја стављено је на „добош”. Међутим, за имање у Санта Барбари, које се простире на 1.100 хектара, изгледа нико није заинтересован. Не зна се да ли је у питању тражена цена – 100 милиона долара, или то што се за овај ранч везују и силне контроверзе, превасходно оне које су покојног певача теретиле за почињену педофилију управо на том месту.

Ако породица Мајкла Џексона, никако да види „жуте банке” од велелепног имања, свакако је инкасирала много од његове музичке заоставштине. Џексон је још 1985. купио каталог куће „АТВ” (Associated Television) за 41,5 милиона долара. Ова кућа, основана 1955. у Енглеској, носила је права на музику не само британских звезда попут Петуле Кларк, „Кинкса”, Донована, већ и Чака Берија, а од 1968. постала је власник целокупног ауторског опуса Џона Ленона и Пола Макартнија, односно „Битлса”.

Управо је Макартни Џексону, с којим се спријатељио након снимања заједничког сингла „Say, Say, Say” 1983, објашњавао важност поседовања ауторског каталога. „То је најбољи начин да се заради новац”, поручио је Макартни Џеку, а он му је узвратио да ће једнога дана поседовати каталог „Битлса”. Макартни се само насмејао: „Добра шала…”

Две године касније шала се претворила у збиљу, Макартни се наљутио на свог музичког пријатеља, а Џексонова аквизиција каталога „Битлса”, али и целе куће „АТВ” за 41,5 милиона долара још тада је протумачена као један од најуноснијих пословних потеза. Деценију касније Џексон је направио још један паметан потез, удруживши се ортачки са компанијом „Сони”, и створивши кућу „Сонy/АТВ”.

„Сони” је, иначе, две године после смрти певача потписао најскупљи уговор у историји, вредан 250 милиона долара, којим је добио права на дистрибуцију Џековог каталога до 2017, и обавезу да изда десет „нових” албума. Уз нових 750 милиона долара компанија је на певача, који је преминуо 2009., „утрошила” милијарду долара!

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh