Novosti online

Еф-Би-Ај може и без „Епла” да откључа телефон терористе

Мање од 24 сата уочи заказаног првог судског саслушања у спору америчке администрације и компаније „Епл” догодио се преокрет. Еф-Би-Ај није одустао од ранијег захтева да компанија откључа телефон нападача из Сан Бернардина, али је пронашао други начин за то, па је на захтев америчког Министарства правде ово саслушање отказано.

Како је саопштено, помоћ „Епла” коју су затражили преко суда, више им није неопходна, јер је трећа страна понудила начин да Еф-Би-Ај провали у уређај. И поред тога што су истражитељи тврдили да су инжењери „Епла” једини који могу да откључају спорни „ајфон”, а компанија истицала да би то захтевало прављење новог програма који би угрозио технологију енкрипције и безбедност милиона корисника широм света, практично је било само питање дана када ће неко трећи пронаћи начин да провали тај вид заштите. Ко је тај трећи – за сада није саопштено, али сумње тренутно падају на научнике Универзитета Џон Хопкинс.

Научници Универзитета Џон Хопкинс недавно су открили грешку у оперативном систему „ајфона”

Упоредо са одлагањем судског саслушања у спору државе и „Епла”, ови научници су саопштили да су открили грешку у оперативном систему „ајфона” која вештим хакерима омогућава да дешифрују фотографије и видео-снимке послате преко „Епловог” месинџер сервиса „ај-месиџ”. Међутим, водећи истраживач овог тима стручњака оцењује да новооткривена грешка не би могла да буде од користи Еф-Би-Ају у покушају да провали у телефон нападача из Сан Бернардина, али доприноси рушењу идеје о томе да је јаку комерцијалну енкрипцију немогуће „разбити”.

Нови начин који би истражитељима требало да омогући да дођу до информација из уређаја убијеног терористе одговорног за смрт 14 људи у Сан Бернардину, биће најпре тестиран да не би оштетио податке са телефона, а уколико се покаже као успешан, „Епл” постаје сувишан. Може се претпоставити да власти не би ни објављивале ову информацију и не би тражиле одлагање саслушања да нису сигурне да ће тај метод радити. Новонастала ситуација компромитујућа је за обе стране. Она показује да Еф-Би-Ај нема стручњаке довољно вичне успешном решењу овог задатака или пак да су истражитељи намерно обмањивали јавност када су тврдили да једино уз „Еплову” помоћ могу да провале у телефон. С друге стране, за највреднију светску компанију ово значи доказ да ни једна заштита, па ни енкрипција у коју се куне, није нешто што се не може хаковати.

Наставак судског процеса сада практично зависи од тога да ли ће метод треће стране бити успешан у откључавању телефона терористе или не. Према оцени „Њујорк тајмса”, суђење би, без обзира на исход, повећало вероватноћу да се умеша Конгрес и законом одреди када држава може од технолошких компанија да захтева податке о корисницима. Уколико ипак овај случај буде окончан тиме што ће трећа страна откључати уређај, нестаће и свест о потреби да се ова тема законски реши.

„Епл” је, подсетимо, одбио захтев суда да због потреба истраге ослаби технологију енкрипције и провали у телефон нападача, тврдећи да би то угрозило безбедност свих корисника „ајфона”. Исход овог случаја види се као прекретница у постављању границе између приватности и заштите безбедности.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh