Novosti online

„Епл” одбио да провали у телефон терористе

Компанија „Епл” одбила је наредбу суда да „провали” у шифроване податке на „ајфону” једног од двоје нападача који су пре два и по месеца у пуцњави у Сан Бернардину, у Калифорнији, убили 14 људи. Овакав став произвођача једног од најпопуларнијих мобилних телефона у свету саопштио је директор Тим Кук који сматра да се овом наредбом угрожава безбедност корисника „ајфона” и да би последице судске одлуке могле да буду далекосежне и да превазиђу овај конкретни случај.

„Влада тражи да хакујемо наше кориснике и тако обезвредимо деценије рада на побољшању безбедности и заштити наших купаца”, казао је Кук, а да га јавност ипак не би оптужила да штити и терористе, нагласио је како за њих нема никаквих симпатија.

Уколико тачну шифру не погоде у првих десет покушаја, подаци на „ајфону” ће бити аутоматски обрисани, због чега Еф-Би-Ај захтева, а суд се са тим сагласио, да „Епл” омогући истражитељима неограничени број покушаја

Тиме је „Епл”, барем засад, јавности ставио до знања да им је приватност корисника најбитнија. Међутим, иако компанија овај случај представља као принципијелну борбу за одбрану приватности, мотиви њихове одлуке да одбију захтев суда леже и у покушају очувања поверења између корисника и бренда, односно жеље да сачувају представу о поузданости самог система енкрипције, нарочито у контексту све веће забринутости због крађе идентитета, сајбер криминала и недозвољеног шпијунирања на интернету. А да ли овим пркосом само тврде пазар или су заиста спремни да се не повинују наредбама државних органа, биће видљиво из наредних потеза обе стране.

Федерални истражни биро, који истражује овај терористички напад, затражио је од произвођача „ајфона” да провали у телефон (реч је о моделу „ајфон 5ц” из 2013) убијеног нападача Саједа Ризвана Фарука, сматрајући да се у њему налазе битне информације. Шта се заправо тражи од „Епла”? Будући да је телефон заштићен енкрипцијом (подаци на њему су шифровани и потребно је да се декодирају), да би се откључао, неопходно је погодити одређену насумичну комбинацију знакова, што за америчке безбедносне службе можда и не би била немогућа мисија када би на располагању имали бесконачни број покушаја. Међутим, уколико тачну шифру не погоде у првих десет покушаја, подаци на телефону ће бити аутоматски обрисани. Због тога Еф-Би-Ај захтева, а суд се са тим сагласио, да „Епл” омогући истражитељима неограничени број покушаја без ризика да се подаци са уређаја изгубе.

Друго што се од гиганта из Силицијумске долине тражи јесте да направи програм који ће практично убрзати и олакшати процес откључавања.

„Од нас се тражи нешто што немамо и нешто што сматрамо да је сувише опасно направити, а то је стварање верзије оперативног система која би заобишла безбедносну заштиту. Нема гаранције да би то било коришћено само у овом једном случају”, оценио је Кук поредећи такав програм са кључем који би откључао милионе брава.

„Епл” и сада тврди, као што је истицао од почетка примене ове технологије у септембру 2014, да чак ни њихови инжењери не могу да откључају заштићене уређаје. И друга страна, тј. америчке власти, такође тврди исто што су замерали у време увођења овог вида заштите – да нове технологије шифровања ометају њихове напоре да се обрачунавају са преступницима и истражују злочине. Технолошке фирме су се на овакве безбедносне мере одлучиле након што је бивши сарадник америчких обавештајних служби Едвард Сноуден свету обелоданио доказе о неовлашћеном шпијунирању грађана на интернету.

Иако ово није први случај у којем се од „Епла” тражи да због полицијске истраге омогући приступ подацима са телефона корисника, правна страна новонасталог спора, према оценама изнетим у америчким медијима, веома је компликована и због тога би могао да заврши пред Врховним судом. Стручњаци и активисти за заштиту приватности сматрају да би приморавање компаније да ослаби шифровање учинило личне податке лакшом метом хакера, смањило безбедност интернета и дало предност конкуренцији у другим земљама.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh