Novosti online

„Епл“ тражи да се поништи захтев за откључавање телефона терористе

После вишедневне медијске расправе изазване одбијањем компаније „Епл” да на захтев државе откључа телефон терористе из Сан Бернардина, њени адвокати су званично одговорили суду тражећи да захтев буде поништен. Компанија сматра да би поступањем по судској одлуци била прекршена њена слобода изражавања, јер по једној ранијој пресуди, компјутерски кодови третирани су као говор. Тврди се још и да би откључавањем „ајфона“ нападача, који је почетком децембра усмртио 14 људи, био начињен преседан опасан по безбедност свих корисника, иако се тражи да провали само у један уређај.

Без обзира на то што је и досад сарађивао са истражним органима и прослеђивао им различите податке о корисницима, „Епл“ наводи да ниједан суд никада од њих није тражио да ослабе безбедност својих производа да би држави уступили личне податке о корисницима.

„Овде није реч само о једном ајфону. Ово је случај о томе да ли држава има право да примора компаније попут `Епла` да угрозе елементарну безбедност и приватност стотина милиона појединаца широм света”, пише у одговору технолошког гиганта из Силицијумске долине.

Упоредо са одговором суду, из „Епла” је стигла и вест да њихови стручњаци управо раде на унапређењу система безбедности на ајфону што би требало додатно да отежа његово хаковање. О томе је, позивајући се на неимeновани извор, известио „Њујорк тајмс”. Захваљујући тим изменама, на којима се, како пише лист, ради још пре него што се догодио напад у Сан Бернардину, чак и уколико би у актуелном спору држава однела победу, откључавање телефона био би нови технички изазов за истражитеље, што би довело и до новог циклуса правних борби између две стране. Да се такав сценарио не би догодио, стручњаци сматрају да би Конгрес требало да се изјасни шта су чије обавезе у оваквим ситуацијама.

Вођен потребом да одговори на све веће притиске држава за приступом корисничким подацима, а нарочито после открића Едварда Сноудена, „Епл“ је у оперативни систем мобилних уређаја, као и Гугл на свој „андроид”, уградио енкрипцију, технологију за коју тврди да толико штити приватност корисника да чак ни њени инжењери не могу да је дешифрују. Томе се од почетка противе представници обавештајних и безбедносних служби који понављају да им је то препрека да истражују злочине. Врхунац у том супротстављању догодио се прошле седмице када је суд наредио „Еплу“ да помогне Еф-Би-Ају тако што ће ослабити систем заштите на ајфону терористе. Мишљења о томе ко је у праву у том спору прилично се разликују. Једна интернет анкета показала је да половина Американаца сматра да „Епл“ треба да откључа спорни уређај, док трећина мисли супротно. Да би хаковање телефона терористе ослабило заштиту и осталих ајфона, сматра 54 одсто анкетираних. Слични су били резултати још неколико мањих истраживања о овој теми.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh