Novosti online

ЕУ помаже стабилизацију стања у Либији

ТРИПОЛИ – Министри спољних послова Француске и Немачке стигли су данас у Либију на ненајављене разговоре са шефом владе уједињења Фајазом Сераџом. Њихов циљ је да понуде подршку током покушаја стабилизовања ове северноафричке државе, преноси Ројтерс.

Посета Жан-Марка Арлоа и Франка-Валтера Штајнмајера је део покушаја Европске уније да успостави владавину права и закона у Либији, али и да смање потенцијални нови талас избеглица који из Либије беже у Италију. Италија је у хаосу због великог броја избеглица које су дошле после свргавања са власти Муамера ел-Гадафија.

Западне власти су такође забринуте и због све већег присуства припадника Исламске државе у Либији. Исламисти су успели да окупирају град Сирт и да угрозе нафтна постројења у настојању да направе нову базу онима у Ираку и Сирији.

Француски званичници истичу да Европа мора да буде јединствена док Исламска држава покушава да прошири своју територију и да не дозволе до дође до свршеног чина, као у Сирији, где су се око судбине народа договарали сами Руси и Американци.

Дим се диже из запаљеног складишта нафте у луци Рас Лануф. (Фото Ројтерс)

Министри Арло и Штајнмајер ће се сусрести са Серајом у поморској бази у Триполију где је устоличен Председнички савет који има подршку од Уједињених нација. Прошле недеље у посети бази био је и Министар спољних послова Италије.

Састанак долази уочи скупа министара спољних послова и одбране ЕУ где ће се у понедељак расправљати о даљем наставку производње нафте у овом региону Африке. Такође ће бити говора о обуци полицајаца за мисије чувања границе Либије. План је да буду стационирани у Триполију где нова влада покушава да успостави власт.

Задатак Сераџа је да реши политички застој у земљи и да заустави војне конфликте и нове нападе џихадиста, припадника Исламске државе којих је све више у Либији.

Штајнмајер је изјавио да нема алтернативе новој влади Либије. Сераџ је оличење политичког решења, и има подршку од нас, додао је он, а пренео Ројтерс.

Следећи велики корак Европе је да буде присутна у Либији, али да не шаље војне снаге. Дипломате кажу да још мора да се дефинише какву конкретну помоћ нова влада Либије жели од ЕУ. Али, ЕУ, такође, жели да избегне утисак да су у Либију дошли непозвани. Сераџ ће се о томе тек изјаснити на конференцији заказаној за понедељак.

(Фото Ројтерс)

Из Еу кажу да Сераџ још није имао никакве захтеве. Француска није против војних интервенција, али оне морају да буду организоване само на захтев Либијских власти и морају да буду у вези са политичким процесом.

Париз је имао водећу улогу током НАТО бомбардовања које је помогло побуњеницима да Гадафија свргну с власти, али жали недостатак касније подршке. Француски авиони сада спроводе извиђачке летове изнад Либије док француска војска прати операције на терену у сарадњи са Британијом и САД.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh