Gradovi

Fišer-Kam: Hanuka simbol nade, svetlosti i novih početaka

Paljenjem sveća na svećnjaku, hanukiji, večeras je u rezidenciji ambasadorke Izraela Alone Fišer-Kam obeležen veliki jevrejski praznik Hanuka, simbol čuda, nade, svetlosti i novih početaka.

BEOGRAD – Paljenjem sveća na svećnjaku, hanukiji, večeras je u rezidenciji ambasadorke Izraela Alone Fišer-Kam obeležen veliki jevrejski praznik Hanuka, simbol čuda, nade, svetlosti i novih početaka.

„Za mene, novu ambasadorku Izraela u Srbiji, inauguracija i novi početak imaju posebno značenje, i čast mi je što ovaj dragoceni trenutak mogu da podelim sa svima vama. Moj početak ovde ne bi bio isti bez vaše podrške, pomoći i srdačne dobrodošlice na kojoj sam vam duboko zahvalna“ rekla je Fišer-Kam.

Kako je rekla, reč hanuka se može tumačiti na nekoliko načina.

„Najčešći je inauguracija, budući da na ovaj praznik ne slavimo samo pobedu Jevreja nad Helenima već obnavljanje suvereniteta nad drevnom teritorijom i ponovnu inauguraciju – osvećenje oskrnavljenog Hrama. To ne bi bilo moguće bez čuda koje je učinilo da veoma mala količina ulja gori punih osam dana“, ukazala je Fišer-Kam.

Kako je navela to je i razlog zbog čega je praznik Hanuke postao simbol čuda, nade, svetlosti i novih početaka.

Ambasadorka Izraela je rekla da se sveće pale ne samo da bismo zahvalili Bogu na čudu koje se pre više od 2000 godina dogodilo u Hramu već i na svim čudima koja su jevrejski narod raseljen po svetu, progonjen, daleko od otadžbine, održala u životu hiljadama godina.

„Tokom dugih istorijskih perioda, svetlo Hanuke predstavljalo je naš jedini simbol nade u bolju budućnost“, rekla je ona.

Jevreji danas žive u potpuno drugačijim uslovima i okolnostima zahvaljujući postojanju države Izrael, podvukla je Fišer-Kam i naglasila da je za njih njeno uspostavljanje i opstanak kao demokratske, jevrejske države, najveće čudo.

„Ali, ni jedno od ovih nekadašnjih i sadašnjih čuda ne bi bilo ostvareno bez snage ljudskog duha i čvrste rešenosti da se borimo za vrednosti i principe u koje verujemo“, poručila je Fišer-Kam.

Prema njenim rečima sloboda, suverenitet i dostojanstvo deo su civilizacijskih dostignuća koje danas takođe proslavljamo.

„Sveće su tu da nas podsete da je naša sudbina u našim rukama i da sami svakoga dana možemo da stvaramo sopstvena čuda. Čak i u najmračnijim trenucima, treba da u sebi pronađemo svetlost koja će nas voditi. Ta svetlost će jačati sa svakim danom, kao na praznik Hanuke, kada sa svakom novom svećom svetu dodajemo još malo više lepote i dobrote“, istakla je ambasadorka Izraela.

„To je i suština pojma biti OR LAGOIM – biti svetlost drugim nacijama, što samo po sebi predstavlja veliku odgovornost. Na današnji praznik, želimo da širimo svetlost, dajući svoj doprinos boljem, sigurnijem i uspešnijem svetu“, rekla je ona ali i upozorila da to nije jednostavan zadatak, kada se sagleda realnost koja nas okružuje.

„Terorizam u Nemačkoj, Francuskoj, Turskoj ili Izraelu, radikalizacija, mržnja, netolerancija, siromaštvo i prirodne katastrofe predstavljaju realnu pretnju kojoj svet treba da se suprotstavi udružen. Prošlonedeljna rezolucija u Savetu bezbednosti nije korak u dobrom pravcu, i stoga je u Izraelu izazvala osećanje frustracije i nezadovoljstva“, naglasila je.

Prema njenim rečima blizina Hanuke Božiću i Novoj godini, učinila je ovaj praznik simbolom verske tolerancije i uzajamnog razumevanja.

„Upravo je poruka tolerancije, nade i novog početka ona koju večeras upućujemo u Beogradu“, naglasila je Fišer-Kam.

Ona je svima poželela srećnu Hanuku, srećan Božić i srećnu Novu godinu i poručila:

„Dižem ovu času u ime prosperiteta i mira u Izraelu i Srbiji, za prijateljstvo naša dva naroda“.

Rabin Isak Asiel izgovorio je blagoslov za Hanuku, a gosti potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, ministri Zoran Đorđević i Vladan Vukosavljević i direktor kancelarije za KiM Marko Đurić, zatim ambasador Nemačke Aksel Ditman kao i predsednik Saveza jevreskih opština Ruben Fuks upalili su sveće na hanukiji.

Stefanović je zahvalio na pozivu i čestitao Hanuku uz poruku da dve države i dva naroda imaju izvanredne odnose koji samo mogu da idu nabolje, a zahvalili su se i ostali gosti, dok se Đurić obratio i čestitao Hanuku na hebrejskom.

Preview

ALONA FISER KAM I VLADAN VUKOSAVLJEVIC

Slide

VLADAN VUKOSAVLJEVIC

Slide

ALONA FISER KAM

Slide

ASIEL, STEFANOVIC, DJORDJEVIC

Slide

STEFANOVIC, DJORDJEVIC, DJURIC

Slide

ALONA FISER KAM

Slide

VUKOSAVLJEVIC, DJURIC, DITMAN

Slide

ALONA FISER KAM

Slide

ISAK ASIEL I NEBOJSA STEFANOVIC

Slide

ALONA FISER KAM I ZORAN DJORDJEVIC

Slide

MARKO DJURIC I AKSEL DITMAN

Slide

ALONA FISER KAM I NEBOJSA STEFANOVIC

Slide

STEFANOVIC, FISER KAM, VUKOSAVLJEVIC, DJURIC, DITMAN, DJORDJEVIC

ALONA FISER KAM I VLADAN VUKOSAVLJEVIC

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh