Novosti online

Формирање власти на Старом граду и под лупом демократа

Политичка бура коју је Марко Бастаћ, нови председник општине Стари град, изазвао када је у свом политичком експериментисању помешао неспојиве „састојке” – представнике крајње левице и крајње деснице – и даље се не стишава. Када је прошлог четвртка на конститутивној седници скупштине Старог града Бастаћ изабран за председника, чинило се да ће бука и рат саопштењима поводом нове староградске већине коју чине одборници ДС-а, СРС-а и коалиција ДСС–Двери, СПС–ЈС и СДС–ЛДП трајати тек неколико сати. Али, знатно јаче препирке уследиле су дан касније када више није било јасно ко кога и због чега оптужује за формирање овакве већине. Тада се огласио и Балша Божовић, председник градског одбора ДС-а, тврдећи да никаква коалиција са СНС-ом и СРС-ом није могућа чак ни на локалу. Најавио је да ће зато и конституисање Старог града бити размотрено. Према последњим информацијама као „дан Д” за претресање нове староградске власти одређен је 28. мај, када ће бити одржана седница Главног одбора ДС-а. То нам је потврдио и сам Бастаћ.

– На њој би, према ономе што знам, требало да се разматра и утврди са којим странкама на локалном нивоу демократе могу да формирају коалиције и власт – наводи Бастаћ.

Солидарни одборници
Минулог четвртка на конститутивној седници скупштине општине Стари град виђена је слога невиђена на нашој политичкој сцени. Једна од тачака било је формирање одборничких група, па како одборници појединих странака који су подржали Бастаћа, попут одборника СРС-а, нису имали довољно представника да самостално формирају групу, демократе су им „позајмиле” своје одборнике. Као и Бастаћев политички експеримент, и ова срдачност демократа наишла је на осуду опонената.

На питање да ли то значи да ће бити разматран и „његов случај” и „политичи експеримент који до сада није виђен у Србији”, како је пре неколико дана назвао нову власт на Старом граду, Бастаћ није дао потврдан одговор.

– На седници ће се разматрати постизборне коалиције демократа у више градова и општина у Србији. Али, подсећам, ја нисам потписао ни један коалициони споразум, већ су ме подржали одборници без обзира на њихову страначку припадност – наглашава Бастаћ, који је на тајном гласању прошлог четвртка добио поверење 38 од 50 присутних одборника, од укупно 56, што значи да га је на тајном гласању подржало и неколико одборника из СНС-а и покрета „Доста је било”.

Ако се изузму резултати овог тајног гласања, Бастаћева већина опстала би и да из ње изађу три одборника СРС-а, чија је подршка највише на удару критика СНС-а и „Доста је било”. Власт на Старом граду би опстала и када не би било подршке једног одборника Двери, странке која је прошлог петка нагласила да су Бастаћа подржали само одборници (њих троје) њиховог коалиционог партнера ДСС-а. И без њих власт на старом граду имали би 30 одборника (20 демократа, четири из редова СПС–ЈС, и по три из коалиције СДС–ЛДП и ДСС). Али, ни са овом рачуницом се Бастаћ не слаже.

– Како ја могу да забраним било ком одборнику, па и одборницима радикала да ме подржавају? Да сам потписао неки споразум, могао бих да га раскинем, али ја са њима таквих споразума немам – одлучан је Бастаћ у томе да Стари град не воде странке већ одборници који су се сагласили са његовим програмом.

Занимљиво је видети да ли ће ови аргументи бити довољни 28. маја и Бастаћевом страначком руководству, које је сасвим сигурно знало у ком правцу се одвијају преговори. Јер Стари град, са Врачаром је једна од две симболички најважније престоничке општине за ДС. Њима демократе управљају више од две деценије и једине су две општине у Београду на којима је листа ДС-а однела изборну победу 24. априла и тиме успела у намери да их „одбрани и сачува од напредњака”. Та победа овог пута ипак није била убедљива као раније. Можда ће демократе због тога ипак имати више слуха за Бастаћев експеримент.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh