Novosti online

Гадафи руши имиџ савршеног Трудоа

Брижљиво је градио слику о себи у јавности и постао рок звезда међу политичарима, прогресивна икона, борац за права жена и мањина, човек који лично дочекује сиријске избеглице на аеродрому и прави селфи са грађанима, али је канадски премијер сад уплетен у аферу која прети да поквари не само његов имиџ већ и изгледе на биралиштима.

Седам месеци пре парламентарних избора, Џастин Трудо (47) нашао се у епицентру скандала због тврдњи да су његови најближи сарадници и он вршили притисак на Џоди Вилсон Рејбоулд, министарку правде и државног тужиоца, да одустане од случаја против канадске мултинационалне компаније „СНЦ Лавалин”. Канадско тужилаштво је пре неколико година подигло оптужницу против корпорације због сумње да је за време владавине Муамера Гадафија потплаћивала либијске званичнике не би ли добила послове са тамошњом владом. Према писању канадског листа „Глоуб енд мејл”, Џоди Вилсон Рејбоулд је смењена са места министарке правде јер није пристала на Трудоов захтев да склопи договор између тужилаштва и компаније по којем би „Лавалин” платио новчану казну и избегао суђење. Уколико би инжењерска и грађевинска фирма била осуђена за давање мита, изгубила би право да склапа уговоре са домаћом владом у наредних десет година, а њен бизнис у Канади зависи управо од послова које ради за државу.

За „Лавалин” се верује да је добро повезан са владајућом Либералном странком, а његово седиште је у Квебеку, одакле је и премијер Трудо. Према оптужници, корпорација је највише новца дала пуковниковом сину Саду Гадафију, који је од тих пара пазарио луксузне јахте. Централа у Монтреалу је поткупила либијске званичнике са 35 милиона америчких долара (или 47 милиона канадских), добијајући заузврат послове вредне сто милиона америчких долара.

Џоди Вилсон Рејбоулд је смењена са места министарке правде тако што је премештена да води министарство за односе са ветеранима, али је поднела оставку на ту функцију и напустила владу. Недавно је у парламенту потврдила да су премијер и 11 његових најближих сарадника вршили притисак на њу да одустане од случаја и да су јој неки од њих чак и прикривено претили. Како преноси сајт канадског јавног сервиса Си-Би-Си, премијер је убеђивао чланицу владе да се предомисли наводећи да ће се у супротном „Лавалин” преселити у Лондон и угасити 9.000 радних места у Канади, после чега ће либерали изгубити на изборима.

Први човек администрације у Отави признао је да је разговарао са министарком о компанији, али је негирао да је урадио било шта незаконито. Његови сарадници истичу да посао премијера и јесте да брине о томе да ли ће хиљаде људи остати без посла. Прича је штетна по председника либералне владе и због тога што се сукобио са припадницом староседелачког народа, а увек је истицао да су му брига о полној равноправности и домородачком становништву на врху листе најважнијих задатака. Кад је изабран пре четири године, Трудо је хваљен због тога што је у кабинет увео бројне имигранте, жене, ЛГБТ и особе са инвалидитетом и Канађане са индијанским коренима и обећао транспарентну владу. Како је на крају мандата оптужен за закулисне радње и смену Џоди Вилсон Рејбоулд да би на њено место довео белог министра, спремног на споразум са „Лавалином”, чини се да је „канадски златни момак” упрскао ствар, оцењује „Форин полиси”.

Џералд Батс, доскорашњи високи званичник владе и премијерова десна рука, пробао је јуче да одбрани Трудоа сведочећи пред посланицима. Он је, преноси „Торонто стар”, тврдио да Џоди Вилсон Рејбоулд није додељено да се бави ветеранима због непослушности у случају „Лавалин”, већ због тога што није прихватала премештај и место министарке за домородачка питања. Батс је поднео оставку, али његово жртвовање за премијера није зауставило скандал, па је владу напустила и једна од најуспешнијих министарки (државна управа и модернизација) тврдећи да Трудо није поступио како треба.

И ту није крај премијеровим мукама. Налази се између две ватре, САД и Кине, због Менг Ванжоу, кћерке оснивача „Хуавеја”. Финансијска директорка кинеске ИТ компаније ухапшена је у Ванкуверу по америчкој оптужници за кршење санкција према Ирану. После њеног притварања, Кина је по убрзаном поступку осудила двојицу Канађана на смртну казну због шверца наркотика. Кад је канадски суд недавно одобрио поступак за екстрадицију Менг Ванжоу Вашингтону, она је тужила владу у Отави због непоштовања људских права приликом хапшења, док је Пекинг истакао да је ово политички спор и да Трудо само удовољава хировима Доналда Трампа.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh