Novosti online

Где год да се купује, поврће је нечим прскано

Већ годинама супермаркети полако преузимају примат у продаји воћа и поврћа. Ту најчешће пазаре млађи потрошачи, док су старије генерације верне тржницама на отвореном. Разлог је, према мишљењу продаваца на пијацама, што запослени немају времена да обилазе тезге, а у хипермаркетима је све на једном месту. Поједини купци, ипак, више верују у исправност салате, младог лука, зеља и парадајза у радњама.

Десанка Кларић (29), домаћица

Воће и поврће купујем искључиво на пијаци. Не оптерећујем се тиме да ли је домаће или из увоза. Важно је да је квалитетно и да ми цена одговара. Пре него што било шта пазарим, питам продавце да пробам њихову робу. Када припремам поврће за салату, перем сваки плод или лист појединачно и стављам га у соду бикарбону.

Бранка Вукоје (76), пензионер

Не верујем много продавцима на пијацама, а ни онима који би требало да их контролишу. Сви производи су препуни разних хербицида и пестицида и потребно им је добро прање пре него што су спремни за изношење на сто. Али, оно што се нуди на пијаци много је боље од онога што се може наћи у радњама органске хране, које покушавају да нам увале сасушене и смежуране плодове као нетретиране хемикалијама.

Ђорђе Крстић (76), пензионер

Да се поврће не прска, не би ни родило. Само треба да се опере и неће бити никаквих проблема. На пијаци имам неколико продаваца којима верујем и за које знам да им је роба одличног квалитета. Ни супермаркети ми нису страни јер су поједини производи тамо бољи.

Неђо Бијелица (75), пензионер

Наши људи су веома неодговорни када прскају воће и поврће и не треба им много веровати. Зато многе намирнице купујем у супермаркетима, а на пијаци годинама пазарим само код истих пиљара. Верујем им на реч, али сваки лист зелене селате, сваку ротквицу, сваку јабуку засебно и добро оперем.

Радмила Стефановић (62), пензионер

Најела сам се у животу много пестицида, иако све што купим на пијаци добро оперем. Не постоји велики избор, јер где год да се купује, поврће је нечим третирано. Контрола је никаква, тако да сељаци све и свашта потурају. Најбоље је целу тржницу обићи и тек онда пазарити.

Поливање водом са чесме

Многи суграђани који пазаре воће и поврће на пијацама врло често не знају како се оно што купују третира на путу од вађења из земље до тезге.

– Када салату, блитву, ротквице и све остало извадимо из земље, све оперемо, просушимо и ређамо у гајбе које прекривамо чистим најлоном и тако робу допремамо на пијацу. Када изнесемо поврће из гајбе на тезгу, морамо често да га поливамо да би очувало свежину. Поливамо га свежом чистом водом са пијачне чесме – објашњава Славица Ђукић, пиљарка са Бајлонијеве пијаце.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh