Gradovi

Glas Amerike: Isti kurs, veće prepreke

BEOGRAD – Američki radio ocenjuje da jedine koje imaju sve razloge za zadovoljstvo rezultatima izbora u Srbiji su velike sile -Evropa i Amerika su već ocenile da je u Beogradu pobedio proevropski premijer i proevropska politika, ali i Moskva može da se pohvali da će ubuće u srpskom parlamentu sedeti jedna, možda i dve proruske stranke.

Bez obzira na pohvale iz sveta, pozicija Aleksandra Vučića uprkos pobedi deluje slabije nego pre izbora – niti će mu biti lakše da sprovodi ekonomske reforme, a moraće da računa i na mnogo glasnije i oštrije kritike na račun spoljne politike koju vodi, ocenjuje Glas Amerike.

„To je sasvim logično – zapad neće živeti u Srbiji. Tako da njih interesuje, pre svega, da li mogu da računaju na stabilnost u Srbiji. Izborni rezultat ukazuje da mogu da računaju, bar u nekom narednom srenjeročnom periodu“, citira Glas Amerike Jelicu Minić iz Evropskog pokreta u Srbiji.

Radio citira i sociologa Jovu Bakića da „Rusija svakako dobija radikale kao relativno pouzdane partnere, a, ako Dveri i DSS uđu u skupštinu, to će takođe biti jedan broj poslanika, njih 13, koji će biti sasvim usklađeni sa ruskom spoljnom politikom“.

Osim novog tona koji će se čuti u parlamentu ulaskom proruskih stranaka, sa kojim će vlasti morati da nauče da se nose, Bakić ukazuje i na problem koji Vučić ima na sopstvenoj izbornoj listi:

„Sa jedne strane imate Nenada Popovića, koji je čak za evroazijske integracije, a na drugoj strani imate Vuka Draškovića koji nije samo za ulazak Srbije u EU, već i u NATO. Tako da na samoj listi SNS imate dijametralno različite opcije.“

Sagovornici Glasa Amerike se slažu u oceni da je ulazak desnih i evroskeptičnih stranka u parlament dobro za društvo, jer će se politička borba vratati u institucije, a Jelica Minić u novonastaloj situaciji vidi mogućnost i za povratak na scenu stranaka takozvane građanske opcije.

„Te stranke se nisu konsolidovale, nisu pokazale neki veliki kapacitet u prethodnom sazivu parlamenta. Ako se one formiraju kao blok u novom parlamentu, one imaju šanse da suštinski utiču na jedan dobar tok procesa evropskih integracija Srbije. I da predstavljaju jednu branu nekoj agresivnijoj proruskoj opciji u Srbiji“, rekla je ona za Glas Amerike.

Kako ocenjuju Minić i Bakić, teško je govoriti samo o spoljnoj politici zemlje kakva je Srbija bez razmatranja i njene unutrašnje politike.

„Spoljna politika u suštini uvek reflektuje i unutrašnji razvoj, i potrebe unutrašnje politike. Tako da videćemo kako će sa te dve ravni da se srpska Vlada, parlament, i drugi politički akteri, stranke, nose u narednom periodu“, rekla je Minić.

Iako izbori još nisu okončani i ne zna se sastav budućeg parlamenta, dve stvari su ipak prilično izvesne – da lider SNS Aleksandar Vučić neće menjati spoljnu politiku, ali i da će mu stvari biti teže nego do sada, zaključuje Glas Amerike.

Foto Tanjug/ O.Toskić, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh