Novosti online

Горак раднички хлеб у фабрикама „Јуре”

Ниш – Велико незадовољство запослених у јужнокорејској компанији „Јура” у Лесковцу, а потом и у погонима у Рачи и Нишу, о чему је дневни лист „Данас” први обавестио јавност, настављено је спонтаним штрајком радника који су зауставили машине, одбијајући да раде за празник.

Ћути, отпустићемо те!
У нишком огранку „Јуре”, запослени, у страху од последица, преко најближих рођака јављају се писмима телевизијским и новинским редакцијама у којима потврђују да је однос послодавца према њима једнак као и у Лесковцу.З. Ј. (57), мајка раднице у фабрици „Леони” у писму медијима:Последњих петнаест дана моја кћерка ради по 12 сати дневно. Ако ради ноћну смену ујутру излази исцрпљена толико да не може на ногама да стоји. Најгоре је што, ако на пример, оде на посао у суботу увече и са посла изађе у недељу ујутру, већ у понедељак рано опет мора у фабрику у прву смену. А траже од ње и осталих да раде по 12 сати како би надокнадили наводно празничне дане. Бојим се за кћеркино здравље.Б. Р. (34), радник „Јуре” из Дољевца код Ниша рекао нам је да не сме никоме да се пожали, јер му је речено да ако се у фабрици прочује да је тражио помоћ од било кога да ће одмах да добије отказ. „Тражио сам да ме прими неко од руководилаца јер сам два пута падао у несвест од исцрпљености, одбили су. Када сам рекао да ћу да отворим боловање, што ми је лекар препоручио, поручили су ми да се уопште не враћам у фабрику. Зато ћутим и ја и сви остали. Третирају нас као робове”.Његов колега А. Ј. (41), каже да је неиздрживо због малтретирања, уцењивања и непрестаних претњи да ће их отпустити. „Свакодневно се прети, а шта сам доживео када су ми јавили да ми је син пребачен у болницу на хитну операцију и када сам затражио да изађем, то је за филм и као да је у некој дивљој држави. Руководилац ми је пришао и почео да виче на мене, замахнуо је чак да ме удари и забранио ми је да изађем. Морао сам да чекам до краја радног времена, па тек тада да одем у болницу. Сутрадан је неколико пута долазио до мене и уносио ми се у лице и понављао да ће предложити да будем отпуштен. Када сам позвао колегу да чује шта ми овај говори, насрнуо је и на њега и покушао је да га удари.

На другој страни, радници су огорчени и због тога што надлежни државни органи нису на информацију о неповољном положају запослених и самовољи послодаваца, благовремено реаговали чиме су прећутно дозволили да страни инвеститори у фабрикама и погонима у нашој земљи не поштују домаће законе већ примењују прописе својих држава.

– Синдикална борба против „Јуре” није од јуче већ траје годинама. Инвеститор из Јужне Кореје има убедљиво најгори однос према радницима у Србији. Радници се шиканирају и малтретирају у сваком смислу чак и физичком. Било је случајева да раднике туку металним шипкама, да се запосленима не дозвољава да оду до тоалета и да им се због тога саветује да на посао доносе пелене…! Још горе су пролазиле жене-раднице у „Јури”, које су сексуално напаствоване, каже за „Политику” Жељко Веселиновић, председник синдиката „Слога”.

Ако некоме позли на радном месту може да дође хитна помоћ, али ако лекари радника не одведу у болницу, онда мора да се врати на посао. Наш синдикат поднео је велики број пријава, али ниједна није решена осим у случају отпуштања радника у Рачи. Суд је пресудио да се врате на посао, али њима је исплаћено симболично обештећење и никада нису враћени у фабрику. Треба истаћи да су отпуштени само зато што су покушали да формирају синдикат. То није дозвољено у „Јури”. Није дозвољено чак ни трудницама и породиљама да се врате на посао и не постоји разлика између погона ове компаније у Лесковцу, Рачи или Нишу – каже Веселиновић.

У лесковачком синдикату, где је неколико радника „Јуре” затражило помоћ и дошло да се жали на лоше услове рада и малтретирања, председник већа ССС Иван Јовановић изјавио је да синдикат нема моћ да их заштити, бар не онако како би требало, и поновио да је синдикални ангажман овде забрањен.

– Свакоме ко помене синдикат прети се отказом и радници су због тога уплашени. Потпуно их разумемо јер на југу Србије посла мало има и свако ко до радног места дође, чува га. Зато су људи спремни не само да раде за врло мале плате, већ и да трпе свашта. И, наравно, да ћуте – каже Јовановић.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин рекао је да је држава знала за извесне неправилности, али такве какве се сада помињу – није.

– Инспекција рада је више пута била у „Јури”. Много би значило када би нам се радници, који се из било ког разлога и на било који начин осећају угроженим, обратили док су у радном односу. Нико не може због тога, што нас о проблемима обавештава, да раднику да отказ – рекао је министар Вулин.

Ово министарство издало је саопштење о инспекцијском надзору у лесковачкој фабрици које је обављено 27. априла по сазнању да су радници обуставили рад незадовољни што је послодавац одлучио да су 2. и 3. мај радни дани.

Вучић: Лично ћу разговарати са радницима и власницима Јуре
Премијер Александар Вучић изјавио је у четвртак увече да ће се постарати да лично разговара са власницима и радницима фабрике електро-каблова „Јура” у Лесковцу, који су ових дана организовали петнаестоминутни штрајк због наводне тортуре власника.Премијер је гостујући на ТВ Првој рекао да је наложио министру Александру Вулину да види о чему се тамо тачно ради. „Али, дајте да заштитимо инвеститоре који долазе, да их не терамо само зато што нам је то тема и што желимо некоме да се додворавамо”, рекао је премијер Вучић.Сматра да је све што се ових дана дешавало у тој фабрици, мислећи на протест радника, требало да буде тише и да се не води кампања против инвеститора, поготово што хоћемо још инвестиција из Јужне Кореје, преноси Танјуг.

Послодавац је предочио да се рад у дане празника организује јер мора да реализује обавезе према кооперантима, али и да ће, сходно закону исплатити увећану зараду запосленима, стоји у инспекцијском саопштењу које нам је из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања достављено у четвртак.

Посебно се истиче „да приликом инспекцијског надзора пред овај празник нико од запослених није пријавио случајеве злостављања и малтретирања који су наведени у појединим медијима”, већ да су се овом инспекторату до сада жалили само некадашњи радници „Јуре” притужбама да су, док су радили, трпели неки вид мобинга.

У свом саопштењу министарство је упутило и апел запосленима у „Јури” да се, у случају проблема на раду, обавезно обрате особи која је задужена за покретање поступка о злостављању у овом предузећу.

Према речима потпредседника Самосталног синдиката Србије Зорана Вујовића садржај извештаја инспекције рада далеко је од проблема са којима се на својим радним местима суочавају радници јужнокорејске компаније.

– Министар Вулин говори шта је по закону и не упушта се у друге ствари. Ми смо пријављивали „Јуру” у коју, међутим, инспекција рада не може да уђе – каже Вујовић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh