Gradovi

Градоначелник: И Београд у борби против дијабетеса

Градоначелник Београда Зоран Радојчић рекао је да ће програм „Градови који мењају дијабетес” кроз изградњу нових паркова и шеталишта, грађанима омогућити да се баве физичким активностима, док ће се стручњаци Клиничког центра Србије и са факултета бавити превенцијом те болести.

Радојичић је за РТС навео да у овом тренутку око 10 одсто становништва који живе у великим градовима има дијабетес, а више од 15-16 одсто је гојазно.

То је, како каже, разлог зашто су се европски и светски градови удружили у савез како ће да се боре против дијабета у наредним годинама.

„Очекује се да наредних 25-30 година више од 25 одсто становништва у градовима има проблем и то је разлог зашто морамо сви заједно да се боримо. Град Београд ће у савезу са светским градовима као што су Копенхаген, Рим, Мексико сити, отприлике 15 градова, водити рачуна о урбаном развоју престонице, о дизању свести нашег становништва о проблему дијабета, као га спречити и како смањити тенденцију раста”, навео је први човек Београда.

Према његовим речима, пројекат „Градови који мењају дијабетес” доноси грађанима здравији живот, преноси Танјуг.

„Направићемо више паркова, шеталишта, места где ће моћи да се баве спортом с једне стране. Са друге стране, заједно са Министарством здравља и са нашим експертима из КЦС и са факултета, а и са лекарима који раде у примарној здравственој заштити, кроз саветовалишта ћемо се бавити превенцијом, дизањем свести становништва о овом проблему”, прецизирао је Радојичић и додао да ће се радити и на раном откривању болести, а да ће пацијенти који су већ оболели имаће адекватно лечење.

Радојичић је напоменуо да је Београд укључен у овај пројекат на иницијативу амбасаде Данске и амбасадора те земље.

Он је најавио да ће се и ове године улагати у инфраструктуру домова здравља и установа које припадају граду.

„Развијаћемо превентивне програме. Куповаћемо опрему и ове године – седам рендген апарата, шест апарата за ултразвук, још санитетских возила. Радићемо на унапређењу информационог система за боље функционисање примарне здравствене заштите. Определили смо двоструко више новца него прошле године за уништење амброзије”, навео је градоначелник.

На питање да ли се планира ново запошљавање лекара у престоници и давање специјализација, Радојичић је навео да постоји мањак лекара, педијатара, лекара опште праксе, па да је сигурно да ће се у наредном периоду водити рачуна да се запошљавају млади људи у овој области.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh