Novosti online

Грчка најпривлачнија за туристе

Страх од тероризма, лоши међудржавни односи, поготово између Русије и Турске, али и избегличка криза, већ утичу, не само на туристичку понуду, већ и на крајње одлуке туриста где ће летовати ове године. Према информацијама из наших агенција наши грађани се за сада најчешће одлучују за одмор у Грчкој. Велики број њих већ је резервисао аранжмане. Већ сада у најпознатијим грчким летовалиштима продато је за трећину више кревета него у исто време прошле године.

Осим у Грчкој, многи ће одмор ипак провести и у Турској. Ове сезоне, због изостанка гостију из Русије изазваних тензијама између Анкаре и Москве, после обарања руског авиона у Сирији, поједини турски хотели спустили су цене аранжмана и до 45 одсто за раније резервације. Интересовање за Тунис и Египат је врло мало, мада има и оних који ће, без обзира на сложену политичко-безбедносну ситуацију (учестали напади на странце), одмор провести у неком од тамошњих летовалишта.

– Осим за ове земље, интересовање за остале дестинације је једнако као и прошле године. Продају се аранжмани за Грчку, Шпанију и Турску, а ту су и Италија, Црна Гора и Бугарска, која је на неки начин „изненадила”, јер је за ту земљу у овом тренутку веће интересовање него раније, каже Душан Анастасов из агенције „Биг блу”.

Према његовим речима ни цене се битније нису мењале у односу на прошлу сезону. Изузетак је Турска у којој су цене у неким случајевима преполовљене. Тако се, на пример, могу наћи аранжмани у којима је у понуди гратис за трећу одраслу особу или бесплатно летовање за децу до 18 година. Тога раније није било.

У агенцији „Контики” кажу да је повећано интересовање туриста за одлазак у европске градове, а када је реч о летовањима да су и даље актуелне дестинације као што су Грчка и Турска, па и Сицилија која је ове сезоне врло занимљива туристима.

У Министарству трговине, туризма и телекомуникација кажу за „Политику” да су ове сезоне испуњени готово сви услови да се туристи могу осећати заштићенијим од превара агенција. Осим Закона, који је подигао ниво заштите путника, ту је и Правилник о гаранцији путовања, који штити права путника у организованом туристичком промету.

Национална асоцијација туристичких агенција „Јута” сада издаје гаранције за путовања агенција које желе да се укључе у систем заштите путника у организованом туристичком промету. Осим законом предвиђених услова, које морају да испуне организатори путовања, ова гаранција се издаје на минимални износ од 300.000 евра чиме се покрива осигурање од беспарице и накнаде штете путницима.

Агенције које добију „Јута” гаранцију означене су оригиналном налепницом са знаком и годином за коју важи издата гаранција, а како је наведено на званичном сајту „Јуте”, путници који користе услуге ових агенција могу да рачунају на већи степен заштите током путовања. У случају неких непредвиђених околности, путницима се гарантује повраћај новца у најкраћем могућем року

(пет дана од пријаве) за незапочета путовања у случајевима када агенција остане баз пара као и за накнаду штете. Ту је и гаранција обезбеђивања бесплатног смештаја у месту одмора у случају када туристичка агенција није обезбедила или платила смештај, затим организација бесплатног повратка или обезбеђивања алтернативних путовања у случају када путници нису отишли на пут.

У туристичким агенцијама кажу да је ово велика предност и начин да се озбиљне агенције издвоје у послу, а да грађани имају сигурност да ће добити оно што су платили.

– И даље се као туристи више опредељујемо висином цена, јер је наша платежна моћ нешто нижа. Сваки туриста би, међутим, требало да води рачуна где уплаћује аранжмане и коме даје новац. Претходних година је у Србији било доста лоших искустава, каже Анастасов.

—————————————————————-

Нема пријављених за субвенције

Министарство трговине, туризма и телекомуникација крајем јануара је саопштило да ће туристичке агенције и организатори путовања из Србије имати право на субвенције за организовано довођење страних туриста. По једном страном госту, за остварених три до пет ноћења, агенције могу да добију 10, односно 15 евра за шест и више ноћења. Ови подстицаји за развој домаћег туризма, ипак, још нису дали резултате. Иако је прошло тек два месеца, од када је Министарство најавило ову акцију, до сада се за то није пријавила ниједна агенција.

Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић каже за наш лист да су домаће агенције више окренуте продаји аранжмана и да очигледно не постоји велико интересовање за рецептиву (довођење гостију). Нада се, међутим, да ће се то променити и да ће агенције искористити ове погодности.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh