BG

Искуства једног матуранта у борби против насиља на интернету

 

О насиљу на интернету треба саслушати и младе.

С једне стране, деца и млади школског узраста су најчешће жртве насиља на интернету.

С друге стране, они су и субјекти борне против електронског насиља, и то управо они субјекти од чије свести и залагања највише зависи успешност те борбе.

Поразговарали смо о опасностима које вребају кориснике интернета и како се од њих заштити с Луком Милошевићем, учеником четвртог разреда Техничке школе у Деспотовцу.

Наш саговорник није насумице изабран. Лука је учествовао у програму „Вршњачком едукацијом против дигиталног насиља“ који је спровела организација „Свет речи“ из Велике Плане, а уз помоћ Теленор фондације.

„С интернетом сам се рано сусрео.“, каже Лука Милошевић, „Отац ми се бави послом у ИТ сектору, па ме је он увео у свет интернета. Касније сам више сам учио о интернету.“

„Међутим, боље је било да ме је отац више подучавао. На почетку сам био уверен да је интернет потпуно безбедан, али сам убрзо схватио да то није баш тако. Налетео сам на интернет сајтове с приказима свакојаког насиља и криминала – вређања, псовања, туче…“

Шта си предузео?

„Рекао сам родитељима и они су ми помогли. Подучили су ме како да се клоним таквих сајтова како би се заштитио. Била би велика грешка да сам учинио другачије. Потпуно је јасно да су родитељи деци највећи пријатељи.“

Има ли на интернету и других лоших садржаја?

„Дешавало ми се да видим на интернету и различите безобразне садржаје. Ради се о грозним стварима и треба их избегавати.“

Учествовао си у пројекту „Вршњачком едукацијом против дигиталног насиља“. Каква је била твоја улога у спровођењу овог пројекта и каква су твоја искуства?

„О пројекту спроведеном ради заштите деце и младих од дигиталног насиља сам чуо од школског педагога, Маријане Миладиновић Јовановић. У два наврата су приређивана предавања у Великој Плани којима смо присуствовали школски педагог, директор школе Добрица Стојановић, мој друг из школе Предраг Јеремић и ја.

Едукација је била одлична; држали су је психолози из Министарства просвете и технолошког развоја.“

„Тако припремљени, осмислили смо и одржали радионицу с ученицима средње школе, од првог до четвртог разреда, која је трајала један школски час.“

„Радионица је била врло корисна. Помогла је ученицима да боље схвате да треба да се штите на интернету. Сматрам да треба организовати више таквих едукација.“

„Оцењујем и да родитељи не знају довољно о интернету, што није разлог да деца не разговарају с родитељима на теме из дигиталног света. Највећа је грешка ако се родитељи не занимају шта деца раде на интернету.“

Причамо само о лошим странама интернета.

„Ма, није то тако. На интернету постоји једна врло вредна ствар – знање. Интернет је, у ствари, једна огромна отворена књига коју треба правилно користити.“

Видимо да те занима дигитални свет. Како видиш свој даљи професионални развој?

„Намеравам да упишем студије на Електронском факултету у Нишу како би се оспособио за рад у ИТ струци.“

Шта поручујеш читаоцима на крају разговора?

„Најлепше ствари на свету су бесплатне – љубав, пријатељи који стоје уз нас, породица, осмех… За тако нешто не треба тражити замену на интернету.“

Нашем саговорнику Луки Милошевићу, будућем електротехничару рачунара из Деспотовца, желимо пуно успеха у будућем раду.

Сазнавши за програм „Вршњачком едукацијом против дигиталног насиља“ организације „Свет речи“ из Велике Плане, спроведен уз помоћ Теленор фондације, распитали смо се ближе о чему се ради.

Јелена Златкова, председник организације, аутор и координатор програма, нас је телефоном кратко упознала са својим активностима.

„Циљ пројекта ,Вршњачком едукацијом против дигиталног насиља` је информисање, едуковање и подизање свести деце и младих, наставника, родитеља и шире локалне заједнице из шест општина: Велика Плана, Смедеревска Паланка, Пожаревац, Велико Градиште, Деспотовац и Лапово, о проблему дигиталног насиља и њихово мотивисање да преузму активну улогу у својој околини кроз подстицање акција креативног деловања, а како би допринели елиминацији овог проблема.“

„Током шест месеци спровођења пројекта, обучено је 14 наставника и 36 вршњачких едукатора, који су у својим школама организовали 120 радионица. Тако је 3 250 деце узраста од дванаест до деветнаест година учило како да се безбедно и одговорно понашају на интернету.“

Леп пример помоћи младима да правилно користе савремене дигиталне технологије. Надамо се да ће сличних активности бити више, широм Србије.

Деспотовац, новембар 2018. године

Љубомир Костић

Фото: Драгана Костић

(Израду овог медијског садржаја суфинансирало је Министарство културе и информисања Републике Србије. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не одражавају  ставове органа који је доделио средства)

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh