Novosti online

Исламска држава иза напада у Истанбулу

На основу ДНК анализа утврђено је да је центру Истанбула, у суботу, бомбу активирао Мехмед Озтурк (24) турски држаљанин, за кога се сумња да је припадник Исламске државе, потврдио је министер унутрашњих послова Ефкен Ала. У том инциденту страдали су, осим бомбаша самоубице, и тројица Израелаца (од којих су двојица имали и америчко држављанство) и један Иранац.

Међу 40 теже и лакше повређених пролазника у Истанбулу највише је било Јевреја. Генерални директор МИП-а Израела Дора Голд скратио је посету САД и данас стиже у Анкару пошто се сумња да су главна мета нападача у ствари били држављани те земље. Влада у Тел Авиву је упозорила своје грађане да буду опрезни и да, ако не морају, ових дана не путују у Турску.

Безбедносне снаге су у пуној приправности пошто се страхује, после таласа бомбашких напада у Истанбулу и Анкари, у којима је страдало више од 200 грађана и страних туриста, од нових терористичких напада, поготово зато што се ових дана обележава Невруз, празник почетка пролећа и буђења природе, који слави 300 милиона људи у свету, нарочито масовно Курди, уз окупљање око ватре и прескакање пламена да би се, како верују, заштитили од зла и болести.

У прошлости, курдски скупови за Невруз често су се претварали у спонтане демонстрације и обрачуне полиције са припадницима тог народа који се деценијама бори за већа права и аутономију.

После обнављања оружаних сукоба измедју снага безбедности и припадника Радничке партије Курдистана (ПКК) у јулу прошле године, у којима се сада свакодневно броје мртви и рањени, власти су за Невруз забраниле окупљање грађана у неким градовима на југоистоку Анадолије, где су већинско становништво Курди.

На том списку су Ерзурум, Батман, Бингол,Тунџели, Карс, Мердин и још неколико места. У неким провинцијама на снази је полицијски час. Курди су понегде, као у Истанбулу и Силопи, ипак покушали да прославе празник, на шта је реаговала полиција растерујући их сузавцем и воденим топом.

Учестали бомбашки напади се са великом забринутошћу прате и у страним амбасадама у Анкари. Многе земље, попут САД, саветују својим грађанима да избегавају Турску, нарочито југоисточну Анадолију и градове који су били попришта серије терористичких чинова.

Влада у Берлину је повукла конкретне потезе, пошто су, како кажу, добили „неколико веома озбиљних упозорења да се припремају терористички напади на страна представништва у Турској”. Крајем седмице привремено су затворени амбасада у Анкари и конзулат и школа у Истанбулу. У јануару, у бомбашком нападу у центру Истанбула, погинуло је једанаест немачких туриста, док је 15 рањено.

После три крвопролића у Анкари, у којима је у пет месеци страдало 160 грађана, влада се нашла на удару критика, поготово зато што се то десило на само неколико стотина метара од два министарства и Генералштаба. У близини је и зграда парламента. У опозицији су осудили те злочине, али кажу да о том проблему хитно треба отворити дебате у националној скупштини, јер влада није у стању да се сама ухвати у коштац с тим изазовом.

Премијер Давутоглу одбацује критике, али су после недавног напада курдских терориста у Анкари предузете посебне мере безбедности. Од парламента је затражено да одобри додатна средстава за ангажовање 15 хиљада нових полицајаца, јер се показало да у појединим местима нема довољно припадника снага безбедности.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh