Novosti online

Исланд одобрио лов на више од 2100 китова у наредних 5 година

РЕЈКЈАВИК – Исландска индустрија китолова одобриће наставак лова на китове за најмање наредних пет година, одобравајући убијање до 2.130 китова по новим квотама које је одобрила влада.

Петогодишња политика китолова обнавља се након што је министар за рибарство, Кристјен Џулисон, објавио да ће годишња квота бити 209 китова перајара и 217 китова усана у наредних пет година, преноси АП.

И док многи Исланђани подржавају лов на китове, све већи број бизнисмена и политичара противи се тој пракси, због зависности те северноатлантске острвске нације од туризма.

Китолов, кажу они, лош је за бизнис и представља претњу репутацији земље и растућем међународном туризму који је постао окосница националне економије острва.

Исландска путничка асоцијација издала је саопштење у петак у коме се каже да влада наноси штету „великим интересима” нације и угледу земље, како би се окористио мали сектор лова на китове који се бори да прода своје производе.

„Њихово тржиште за китове су Јапан, Норвешка и Република Палау”, каже се у саопштењу и додаје „наше тржиште је читав свет”, преноси Танјуг.

Исландска статистичка агенција каже да туризам уделује са 8,6 одсто у економији острва. У 2016. туризам је произвео више добити од рибарске индустрије острва, по први пут у историји.

Исланд има четири брода наоружана харпунима, који су у власништву четири поморске компаније које извештавају да послују са губитком или малим профитом. Прошле године, индустрија је убила пет китова усана и 145 китова перајара, кажу подаци Директората за риболов.

Пошто се комерцијални лов на китове обновио на острву 2016, компаније китоловаца никад нису испуниле одобрене квоте. Као резултат, сматра се мало вероватним да це бити убијено 2.130 китова, колико је одобрено у склопу ове политике, преноси Глас Америке.

Међународна комисија за китове (IWC) прогласила је забрану комерцијалног китолова током 1980-их година, због смањења њиховог броја. Јапан је у децембру саопштио да се повлаци из IWC-а због неслагања са политиком Комисије. Исланд је и даље члан IWC.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh