Novosti online

Испитивање медикамента за неактивну штитну жлезду

Осећате ли умор у дужем периоду, јесте ли нерасположени или вам недостаје воља да било шта радите?

Ова питања, на која би већина становника одговорила позитивно, део су великог европског истраживања објављеног недавно у „Медицинском журналу” Нове Енглеске.

Стручњаци су кроз ову студију испитивали ефекте лека „левотироксина” који се масовно користи у лечењу хипотироидизма, здравственог проблема који се јавља код смањене активности штитне жлезде. Овај лек најчешће се даје старијим људима, а чак 15 одсто старијих Американаца га узима. „Левотироксин” је 2015. године био на врху листе медикамената који су најчешће преписивани у САД. Међутим, најновије истраживање спроведено у Европи показало је да код старијих људи са благим симптомима хипотиреодизма, овај лек уопште не делује.

Хипофиза производи хормон тиреотропин – ТСХ (тироидни стимулишући хормон), који утиче на стварање хормона неопходних за нормалан рад срца, мозга, мишића… Хипотироидизам може изазвати симптоме попут безвољности и константног умора, а ако се не лечи може довести до срчаних и других тежих обољења. Висок ниво ТСХ-а у крви указује на то да је штитаста жлезда мање активна него што би требало, а када је ниво тиреотропина већи од 10 јединица (по међународним стандардима) по литру крви, неопходно је узимати „левотироксин”.

Стручњаци који су спроводили поменуто истраживање сматрају да благо повишени ТСХ може бити нормална последица старења и да не треба свима давати поменути медикамент.

Лекар Дејвид Стот, стручњак за геријатрију на Универзитету у Глазгову, каже да је недавно спроведена студија на 737 људи старијих од 65 година у Шкотској, Ирској, Холандија и Швајцарској показала да су сви испитаници имали већи ниво ТСХ-а од нормалног и сви су на питања из упитника одговорили позитивно. Половина пацијената добила је „левотироксин”, док су остали узимали плацебо. Закључак лекара је да медикамент не треба давати људима са благим симптомима неактивне штитасте жлезде, већ пратити стање пацијента и реаговати уколико ТСХ настави да расте.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh