Novosti online

Историјски концерт „Стонса”

Ако је неком било „суђено” да испише историју, ко други је то могао да буде до најславнији рок састав наших дана- „Ролингстонс”… После оноликих постигнућа у каријери дугој 54 године, Мик Џегер, Кит Ричардс, Чарли Вотс и Рони Вуд направили су још један „пионирски подухват” – одржали су синоћ концерт на Куби и постали први западни бенд који се највећим спектаклом на отвореном у Хавани икад, уписао у анале музичке историје.

Готово пола милиона људи сјатило се у петак увече на простор спортског комплекса „Сијудад депортива” у кубанској престоници како би на делу видели „Стонсе”, преносе светски медији.

Публика свих генерација, „наоружана” заставама, транспарентима са изјавама љубави и добродошлице „Ролингстонсима”, мајицама са чувеним логом бенда сатима пред почетак наступа стрпљиво је чекала да уђе у концертни простор. Било је и оних који нису успели да се домогну спортског комплекса па су наступ, иначе бесплатан, пратили са кровова околних зграда и кућа, или висећи на огради, пише АФП.

Мик Џегер (Фото Бета / АП)

„То је само рокенрол”, певао је Џегер синоћ у Хавани, али колико год бенигно звучали, управо ови и слични стихови били су „предмет” забране на Куби од времена Кастрове револуције 1959. године. Музику са Запада окарактерисао је декадентном и непримереном за свој народ, па су се обожаваоци у тајности предавали „пороку”.

Стога изјаве посетилаца концерта извештачу „Гардијана”, попут оне да ће „Овај концерт бити параметар за сваки догађај и говорићемо – то је било пре или после `Стонса`”, или признања да је „Ово највећи дан у мом животу”, „После овога могу слободно да умрем” или „Упоредио бих ово са изласком Нелсона Манделе из затвора”, никако не звуче претерано.

Свестан значаја свирке, и сам Џегер је публици на шпанском поручио: „Знамо да је годинама уназад било готово немогуће слушати нашу музику на Куби, али ми смо сада овде, у вашој дивној земљи. Коначно, времена се мењају, зар не”, на шта су му посетиоци узвратили једнодушним одобравањем.

Кубанци, ненавикли на музичка гостовања оваквих размера, с обзиром да су протеклих деценија од иностраних звезда тек понеки имали прилику да виде само Криса Кристоферсона, „Ведер рипорт”, Билија Џоела, „Симпли ред”, „Asian Dub Foundation” и „Меник стрит причерс”, уживали су у чувеним хитовима легендарног бенда, попут „Jumping Jack Flash”, „Angie”, „Sympathy For The Devil”…

Осим у музици и, како пишу светски медији, невиђеној енергији „рок тешкаша”, уживали су и у несвакидашњем визуелном доживљају. Уз подсећање да већина Кубанаца користи „праисторијске” телевизоре, гигантска бина, најмодернија расвета, сценски ефекти и десетак огромних екрана високе резолуције, за публику је било „чудо невиђено”.

Оно што је оцена готово свих медија, јесте да ће овај историјски концерт, одржан само три дана после, такође, историјске посете Барака Обаме Куби (прве једног америчког председника после 88 година), „отворити врата” за наступе и других славних музичких имена из иностранства. Кубанци ће тако, после година „музичке изолације”, моћи да уживо чују и све оне групе или извођаче који су им до скора били „мисаона именица”.

„Ролингстонси” су, као и много пута до сад, „утрли пут”, и после оваквог подухвата, који превазилази границе музике, могу само да буду поносни, и усликну „Satisfaction”, што је, уосталом, и била песма којом су завршили свој историјски наступ.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh