Novosti online

Изборна битка за Врачар

Да ли ће демократе и после ових избора одбранити срце престонице којим владају скоро четврт века, или ће напредњаци коначно освојити Врачар који је деведесетих година одолевао чак и Милошевићу. Колико је Вучићу стало да победи демократе у њиховом последњем упоришту не говори само то што је кампању започео откривањем споменика оснивачу ДС-а Бориславу Пекићу на Цветном тргу, већ и што је на листу за изборе на овој општини ставио и најјаче адуте – предводи је министар правде Никола Селаковић.

У одбрани своје „слободне територије” ДС је успео оно што му није пошло за руком на републичком нивоу – да „рестаурира” изворну Демократску странку. У пружању отпора напредњацима у мини ДОС општинску листу ујединили су се Пајтић, Тадић, Јовановић, Живковић и Стефановић.

Јасно је да је и освајање власти на Врачару један од приоритета напредњака на изборима 24. априла. Осим министра правде, међу 45 напредњачких кандидата за одборнике налазе се Марко Ђурић, директор Канцеларије за Косово и Метохију, и Горан Весић, градски менаџер.

Бранимир Кузмановић: Напредњаци су ти који су закували целу политичку ситуацију у централној београдској општини, зато питам Весића ко је кандидат СНС-а за председника Врачара

Као ни за напредњаке, тако и за ДС интерна страначка правила на републичком нивоу не важе на Врачару. И док Бојан Пајтић, Борис Тадић, Чедомир Јовановић, Зоран Живковић и Борислав Стефановић ни после бројних састанака нису успели да пронађу заједнички језик па на изборе за посланике иду у више изборних колона, на општини Врачар, њихове странке ДС, СДС, ЛДП, СДУ, Нова странка и Левица Србије су договориле „мини ДОС”. Али, међу кандидатима за одборнике нема звучних имена осим Бранимира Кузмановића који је девет година био на челу ове општине.

Општина Врачар једна је од малобројних општина у Србији у којој је на власти опозициона Демократска странка и у којој Српска напредна странка ни у два наврата није успела да дође на власт. Овај бастион ДС-а није успео да сруши чак ни Слободан Милошевић чији социјалисти су деведесетих година успели само да буду достојна опозиција. Од почетка изборне трке у Београду највише свађа и ратова саопштењима СНС-а и ДС-а долази управо због Врачара. Почетак изборне кампање обележиле су међусобне оптужбе о нападима на страначке волонтере и активисте, о злоупотреби општине за прикупљање потписа, о наводном насртању садашње председнице Тијане Благојевић на активисте СНС-а.

Колико је и једнима и другима стало до власти на Врчару сведочи и откривање споменика књижевнику и једном од оснивача ДС-а Бориславу Пекићу што је довело до бурне политичке полемике. Функционер ДС-а Драгољуб Мићуновић нагласио је да је скандалозно што је споменик открио лидер СНС-а Александар Вучић, док су из СНС-а истакли да се ДС за протеклих 20 година није сетио да Пекићу подигне споменик.

Горан Весић: За целокупну причу на Врачару директно је одговоран ДС. Њихова листа се зове „Врачар слободно” и стално наглашавају да је то битка за слободну територију. Шта је онда остатак Србије по њима – окупирана територија?

Да ли ће општина Врачар остати неосвојива тврђава или ће скоро после четврт века власти демократе и њихови политички деривати коначно отићи у опозицију? Бранимир Кузмановић је уверен да ће ДС и после 24. априла остати на власти, док је његов некадашњи партијски колега, а сада узданица СНС-а, уверен у смену власти на Врачару.

„Врачар је симбол демократије и наша странка је непрекидно на власти од увођења вишестраначја. Наши приоритети су улагање у образовање, социјална подршка онима којима је то потребно и комунално уређење малих урбаних џепова. Не само да на нашој листи нема великих страначких имена, већ ћемо у кампањи учествовати само ми Врачарци”, истиче Кузмановић.

На питање како мисли да ДС задржи власт када на листи нема општој јавности познатих имена, Кузмановић каже да је реч о људима које познају житељи централне београдске општине.

Он одговара контрапитањем: „Колико је логично да се на изборној листи СНС-а нађе и Селаковић, који је пре неколико дана, са Ђурићем и Весићем, отворио урбани џеп?”

За разлику од „малог ДОС-а”, напредњаци на изборни мегдан излазе у веома јаком саставу. У редовима СНС-а налазе се Градимир Драгутиновић, који је пре две године фигурирао као најозбиљнији кандидат за министра здравља, и академик Јован Хаџи Ђокић, који је 2003. године постао члан САНУ што су неке његове колеге оспоравале, а пре шест година у медијима је спомињан као јатак Ратка Младића. На њиховој листи налази се и Зоран Вујовић који је три пута био градоначелник Ужица и два пута савезни министар. То је за Весића, који је четврти на листи СНС-а за Врачар, доказ озбиљности напредњака. Он не види ништа лоше што је са Селаковићем и Ђурићем отворио урбани џеп и наводи да ДС покушава „да замути воду на Врачару”.

„За целокупну причу на Врачару директно је одговоран ДС. Њихова листа се зове ,Врачар слободно’ и стално наглашавају да је то битка за слободну територију. Шта је онда остатак Србије по њима – окупирана територија? Ако тако кажете бирачима, онда не доживљавате изборе као политичку борбу у којој неко може да победи, већ шаљете поруку својим присталицама да немате политичке противнике, већ некога ко хоће нешто да вам отме и у том случају су сва средства дозвољена”, истиче Весић.

Кузмановић каже да су управо напредњаци ти који су закували целу политичку ситуацију у централној београдској општини и додаје да је у кампањи ДС показао да се служи демократским средствима. Он наводи да се већ сада зна да ће уколико ДС освоји већину председница 90 одсто бити Тијана Благојевић, а 10 процената – Кузмановић. Бивши председник Врачара пита Весића ко је кандидат СНС-а за председника Врачара.

„Ми излазимо са тимом и када се заврше избори неко из тог тима биће изабран за председника општине, као што је то био случај у граду Београду 2014. Наш кандидат за председника неће бити неко коме је Агенција за борбу против корупције забранила да буде функционер, као што је то био случај са Кузмановићем”, наглашава Весић.

——————————————————————–

Ко је све против „Београда на води”

Зашто је спорна изборна листа групе грађана „Паткица – не Београду на води” Општинска изборна комисија прогласила је четири листе на Врачару. Осим СНС-а и коалиције око ДС-а, на листићу ће се наћи још социјалисти и радикали. Чини се да је највише буре направила листа групе грађана „Паткица – не Београду на води” коју је одмах оспорио врачарски ДС, али и иницијатива „Не давимо Београд”, један од највећих противника пројекта „Београда на води”. Они су ову изборну листу оценили као манипулацију грађанима, смишљену обману и начин да се отму гласови Београђана који не подржавају тај пројекат.

Иницијатива „Не давимо Београд” јуче је изразила незадовољство због тога што је група грађана „Паткица – не Београду на води” злоупотребила њене визуелне симболе.

Али, оно што је нарочито изазвало револт ове иницијативе било је откриће да су на листи групе грађана и имена активиста, симпатизера и присталица СНС-а.

„Понадали смо се да је још нека група људи сличног става као и ми. Али, сумњиво нам је било што је ова група оформљена уочи избора, што о њиховим активностима немамо никаквих информација, па смо желели да видимо шта повезује све те људе. Интернет претрагом утврдили смо да је реч о људима који су или били на изборној листи СНС-а пре четири године, или сада активно учествују у уличним акцијама те странке, редовно посећују њене догађаје, чланови су страначких „фејсбук” група…”, навела је Ксенија Радовановић, представница иницијативе, на конференцији за новинаре.

„На пример, на листи ове групе грађана на Врачару нашли су се Марко Перић, члан неколико „фејсбук” група подршке СНС-у, као и Марица Јовановић. То су особе које су лајковале странице СНС-а или су присуствовале скуповима и седницама те странке. Имају заједничке пријатеље, деле заједничке садржаје”, навео је Лука Кнежевић, члан иницијативе „Не давимо Београд”, додавши да чим су најавили да ће одржати ту конференцију профили ових особа су блокирани или угашени.

Архитекта Иван Ратковић, члан организације „Врачар слободно” која је поднела листу „Паткица – не Београду на води”, јуче је демантовао да је члан СНС-а и тврди да се никада није залагао за ову странку, али да је некада подржавао ДС. Тврди да је окупио различите људе да буду на овој листи и да међу њима има бивших чланова различитих странака, од СНС-а до ДС-а, и да су сада сви у невладиној организацији „Врачар слободно”. Он је позвао иницијативу „Не давимо Београд” да им се придружи ако сме.

„Лидери те иницијативе крију од Београђана своју блиску везу са ДС-ом, а ова странка не само да није против ,Београда на води’, него активно спроводи овај пројекат”, тврди он.

——————————————————————–

ДС је својевремено правио листе „Томислав Николић” и „Ћирилица”

Иницијатива „Не давимо Београд” затражила је да се Горан Весић и Никола Селаковић изјасне зашто се појавила листа „Паткица – не Београд на води”, да повуку спорну листу и да се извине Београђанима. Весић је одбацио ове наводе и нагласио да напредњаци не стоје иза ове изборне листе.

„Те ствари са оваквим листама је ДС патентирао. Треба се подсетити када је ДС на Звездари направио листу ,Томислав Николић’ или листу ,Ћирилица’ на Старом граду. Повика је на напредњаке, а иза тога стоје неки људи из ДС-а који немају програм, нити шта да понуде грађанима”, каже Весић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh