Svet

Japan obeležava petu godišnjicu od cunamija

U gradu Minamisanriku, grupa turista odala je poštu žrtvama moleći se na mestu nekadašnjeg centra za prevenciju katastrofa, gde je 43 radnika poginulo nakon što je cunami zahvatio trospratnu zgradu.

cunami, japan wide jpg

Veći deo obale regiona Tohoku i dalje je prazan, a gomilama zemlje podignut je nivo kopna kako bi se smanjio rizik budućih cunamija pre nego što se bilo šta obnovi.

Biznismen Nobuhito Akima iz Tokija izjavo je da prostrana zemlja izgleda gotovo previše čista.

„Ne nameravam da govorim o tome šta je ispravno ili pogrešno kada je u pitanju obnova, ali takođe ne mogu da kažem u kom pravcu sva ova rekonstrukcija ide“, dodao je on.

Lekar Masaki Kamei, takođe iz prestonice Japana, svake godine obilazi područja koja su pogođena katastrofom, i oseća da se život vraća.

„Nešto što je drugačije u odnosu na prošlu godinu je to što su ribari već otišli u zoru na pecanje… i gradovi su već užurbani s nastavljanjem svog posla“, rekao je Masaki.

Govoreći uoči godišnjice cunamija, premijer Japana Šinzo Abe obećao je da će ojačati napore u obnovi pred Olimpijske igre 2020. godine u Tokiju.

On je obećao da će ubrzati dekontaminaciju u ozračenim područjima u blizini nuklearne elektrane Fukušima, kao bi se omogućilo da se što više ljudi bezbedno vrati u svoj dom.

Stanovnici regiona koji su pogođeni katastrofom kritikovali su vladu zbog žurbe u radu na obnovi da bi se pokazala bezbednost Fukušime, kako se navodi, više zbog održavanja Olimpijskih igara, nego zbog žitelja.

Vlada Japana se nada da će ponovo otvoriti sve evakuisane zone do marta sledeće godine, osim opasno kontaminirane okoline elektrane.

Zemljotres jačine 8,9 stepeni pogodio je pre pet godina severoistočnu obalu Japana, nakon čega je cunami visine 10 metara opustošio obalu.

Nuklearna elektrana u japanskoj prefekturi Fukušima pogođena je razornim zemljotresom i cunamijem koji su izazvali topljenje jezgra u tri reaktora, a kao glavni razlozi za katastrofu navođeni su, između ostalog, neispunjeni međunarodni bezbednosni standardi i loše upravljanje krizom.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh