Novosti online

Јунетина из Србије на већој цени него пољска

Извоз јунећег меса из Србије у Турску прошле године вредео је 19,2 милиона евра и учествовао је са девет одсто у укупном увозу овог меса у ту земљу, показују подаци које је Турска пријавила Светској трговинској организацији.

Прошле године Турска је повећала увоз свеже и сушене говедине 5,3 пута. Две трећине меса купила је из Пољске, 18 одсто из Босне и Херцеговине, а мање од Србије је купила из Украјине, Мађарске, Француске, Румуније и Литваније. Турска је набавила укупно 54.000 тона говедине од чега је 3.609 тона дошло из Србије. Просечна увозна цена била је 3.959 евра по тони, док је из Србије купљена по просечној цени од 5.314 евра (34,2 одсто изнад просечне цене).

– Цена јунећег меса из Србије, које се продаје у Турској, знатно је виша од оног које долази из других земаља.

Разлог је то што стока у Србији добија храну која није ГМО и која је квалитетна. Наравно, да не бацају купци новац залуд. Проблем је то што је наш сточни фонд ослабљен а говедарство на најнижим гранама – рекао је Бранислав Гулан, аграрни аналитичар. Он истиче да је просечна цена по килограму прошле године достигла 5,4 евра и то у оба тромесечја у којима је прокњижен увоз. Незнатно вишу цену имала је говедина из БиХ (5,56) док је пољска коштала 3,47 евра.

Удружење произвођача „Агропрофит” недавно је апеловало на државу да покуша да нађе решење за застој у извозу јунетине на турско тржиште. Извор „Политике” тада је потврдио да је узрок застоја то што измена споразума о слободној трговини још није верификована на највишем нивоу. За ову годину договорена квота за бесцарински извоз је 8.000 тона.

Портал „Агросервис” јуче је објавио да се протеклих дана говорило и о почетку извоза живе јунади у Либан и Кину али да произвођачи окупљени око Удружења „Агрофит” одбијају понуду од 2,10 евра по килограму и остају при најављеној цени од 2,20-2,30 евра.

– Одавно се није догодило да у понуди имамо толико јунади са тежином од 650 до 700 кг, као што имамо данас – рекао је за овај портал Златан Ђурић, председник Уније пољопривредника из Сремске Митровице.

– Сви наши чланови, а најбројнији су они из Срема и Мачве, неће дати јунад испод цене. Имамо у понуди три, четири фарме са по 100 комада изузетно квалитетне јунади – рекао је Ђурић. Како се наводи ово Удружење још није добило никакав одговор на питање упућено Министарству трговине о томе шта се предузима за обезбеђивање сталности у продаји јунади, када се зна да у ЕУ и Турској нема довољно овог меса.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh