Novosti online

Кад полиграф удари на медијске слободе

Одлука новинарке Данице Вученић да промени радно место један је од примера притиска власти на медијске слободе у Србији.

Веровали или не, али и добровољни одлазак премијера Александра Вучића на саслушање и полиграфско тестирање такође је вид притиска на медије. Тако барем резонује америчка невладина организација „Фридом хаус” у најновијем извештају о стању демократије у Србији.

Ова два примера наведена су у делу извештаја посвећеног независности медија, чији је аутор млади аналитичар Милош Дамњановић који је диплому доктора наука стекао на Оксфорду.

Фридом хаус: Демократски процес у Србији слаби
Америчка организација „Фридом хаус” годинама уназад објављује извештаје у којима анализира достигнућа земаља у области владавине права, изборног процеса, демократије, слободе медија, цивилног друштва, корупције и демократског управљања у локалним срединама. У најновијем извештају за 2015. годину, Србија је забележила слабљење демократских процеса у готово свим областима. „Фридом хаус” је најслабије оценио независност медија и судства, потом корупцију и демократичност власти. Област цивилног друштва оцењена је поприлично високом оценом (2,25 док је највиша оцена један а најмања седам) а аутор овог извештаја Милош Дамњановић наводи да је деловање невладиних организација и даље веома разноврсно и „живахно” упркос изазовима са којима се суочавају.

Доказујући тезу да је одлазак Данице Вученић са ТВ Војводине један од најважнијих примера лошег стања у српским медијима, Дамњановић је цитирао интервју ове новинарке Радију Слободна Европа у којем тврди да напушта новинарство јер представници власти избегавају њене емисије.

Нагласила је како је бојкот власти почео након што је угостила Ољу Бећковић. Госпођа Вученић каријеру је наставила у компанији „Хемофарм”, али новац, рече, није био разлог за њен „трансфер”.

Аргументацији некадашње тв звезде супротставио се њен колега са Б92 Саша Мирковић, гостујући као државни секретар у Министарству културе на ТВ Н1.

„Погледао сам колико је гостију из СНС гостовало у њеној емисији након Оље Бећковић. Били су министри Златибор Лончар и Жељко Сертић. Потпредседница владе Зорана Михајловић била је два пута.

Од осталих чланова владе, који нису из СНС-а, били су Ивица Дачић, Марко Благојевић, Тања Мишчевић и министарка Богосављевић. Није ми јасно о каквој врсти бојкота се ради”, рекао је Мирковић.

У извештају „Фридом хауса” нема аргумената Саше Мирковића, но зато Дамњановић открива још један потпуно нови начин утицаја власти на слободу медија: примену детектора лажи.

Као илустрацију тезе о притиску који српски медији трпе, Дамњановић наводи одлазак премијера Александра Вучића на детектор лажи у новембру 2015. године због „наводног уцењивања медија”, како је написао.

Реч је о афери са Александром Корницем (некадашњим директором „Курира”) коју је овај таблоид лансирао у јесен 2015. године оптужујући премијера да је учествовао у уценама, притисцима и изнудама желећи да оштети Александра Родића, власника „Адрија медија групе” .

Касније је откривено како је Александар Родић, власник „Курира”, дао 5.000 евра Корницу за подношење лажне кривичне пријаве против премијера.

Поводом овог случаја премијер је саслушан у полицији на лични захтев, а том приликом „прошао” је полиграфско тестирање.

Као пример огромне нетолеранције власти према било каквој критици, у извештају се наводи „напад” премијера Вучића на БИРН у јануару 2015. године, поводом пребацивања воде из копа Тамнава – Западно поље у Колубару.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh