Novosti online

Кад се грана дрвета обруши на ђака, вреди ли то што је осигуран

Седмогодишњак коме се на главу обрушила грана дуда прошлог петка у дворишту врачарске осмолетке „Краљ Петар Други Карађорђевић” осећа се добро, уверила се Биљана Лазаревски, директорка школе. Она је јуче разговарала с дететом и његовим родитељима. Малишану је због ране на челу глава у завојима, лепо је расположен, али ове недеље ипак неће ићи у школу, каже директорка.

Када родитељи буду имали комплетирану медицинску документацију од почетка до краја лечења дечака, кога је у главу ударила грана распуклог стабла, школа ће им помоћи да поднесу захтев за накнаду штете код осигуравајуће куће. То је стандардна процедура, када је ђак осигуран.

– О томе су родитељи обавештени. Поднеће захтев са извештајима лекара и видећемо шта ће осигурање рећи, на колики износ накнаде имају праву. Срећом малишан није претрпео озбиљније повреде, али јесте озлеђен у незгоди. Имали смо сличних искустава раније – на пример, да се дете повреди на путу до школе – и родитељи су наплаћивали осигурање. Није то био проблем – потврђује Биљана Лазаревски.

Наводи пример ученика који је недавно имао „ситну повреду и родитељима је осигурање исплатило око 6.000 динара”.

Школе са осигуравајућим кућама углавном уговарају колективно осигурање, а будући да је реч о малим премијама, и одштете које се исплаћују су симболичне. Ако родитељи за ђачко осигурање за годину дана издвоје неколико стотина динара, нереално је очекивати да ће се за мање повреде одштета мерити десетинама хиљада динара, пишу упућени у „Све о осигурању” на порталу тог имена.

Појашњавајући специфичности осигурања ученика у школама стручњаци Народне банке Србије (НБС) указују јавности да се ђачким осигурањем најчешће остварује право на накнаду за: покриће трошкова лечења, дане проведене у болници, случај прелома, трајног инвалидитета и смрти. Скрећу пажњу да су основни ризици код осигурања од незгоде – смрт и трајни инвалидитет, док су остали допунски и додатно се плаћају.

Са извештајима о здравственом стању повређеног, а осигураног малишана, и свим рачунима за плаћене медицинске услуге или лекове, родитељи се обраћају школи која је у обавези да им помогне да затраже одштету од осигуравајуће куће с којом је закључила уговор. Да би се поднео захтев за накнаду штете потребно је попунити пријаву о незгоди, доставити лекарску документацију од почетка до краја лечења, матичне бројеве детета и подносиоца захтева.

– Осигуравајућа кућа је дужна да исплати осигурану суму или њен део у року од 14 дана када обавеза осигуравача и висина накнаде буду утврђене – наводи се на сајту НБС, где је за илустрацију наплате осигурања искоришћен најчешћи пример – прелом руке ученика. – Ако је уговорена осигурана сума 600.000 динара, а према општим условима осигурања предвиђена накнада за прелом руке без последица инвалидитета износи један одсто, осигуравајућа кућа ће за тај случај исплатити 6.000 динара.

———————————————————

Расцепљено стабло чека процену стручњака

Чим је грана огромног дуда повредила ученика ОШ „Краљ Петар Други Карађорђевић”, позвани су надлежни да провере сва стабла у околини школе и да посеку она која могу да угрозе безбедност деце, али и пролазника.

– Дрвеће у школском дворишту је прошло тест стручњака, а оно које није било безбедно посечено је и пре ове незгоде. Надлежнима је, на захтев школе, јуче упућен службени допис из Секретаријата за образовање и дечју заштиту у коме се позивају да изађу на терен и уклоне небезбедне гране и стабла у околини школе. Док не стигну, траком ћемо обележити простор око дрвета које се расцепило, да му ђаци не прилазе – каже Биљана Лазаревски, директорка осмолетке.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh