Novosti online

Кад угоститељи праве апликацију о Шабачкој тврђави

Шабац – Тврђава на десној обали Саве, симбол прошлости Шапца, требало би да добије апликацију којом ће виртуелно бити представљено њено постојање кроз векове. Градска управа је издвојила средства, расписала јавну набавку и одабрала понуђача који ће спровести овај информатичко захтевни посао. А онда се сазнало да је иста фирма претходно била регистрована као угоститељска радња и да је седиште, име и делатност променила само месец дана пре расписивања тендера.

Позив за подношење понуде расписан је 19. априла ове године, а начелник Градске управе Милан Васић, као одговорно лице, потписао је 30. априла одлуку којом се израда „апликације виртуелне реалности шабачке тврђаве” додељује Агенцији „Пикселс 2 Пикселс” из Шапца за три милиона динара без ПДВ-а. Ова фирма била је једини понуђач, а износ се у динар поклопио са процењеном вредношћу јавне набавке.

Од директорке Народног музеја у Шапцу Неле Тонковић сазнајемо да су кустоси ове установе већ добили задатак да осмисле причу, историјски концепт и сценарио према којем ће бити израђена компјутерска анимација.

Рок за завршетак апликације, који је према уговору добила Агенција „Пикселс 2 Пикселс” јесте 31. август. Ова фирма, истог власника и под истим матичним бројем, била је у АПР-у до 20. марта ове године регистрована као угоститељска радња „Церска битка” са седиштем у Текеришу код Лознице. Тога дана, на захтев власника, фирма је променила назив у Агенцију „Пикселс 2 Пикселс”, обрисана јој је делатност „услуга припремања хране и пића” и уместо ње је уписано „консултантске делатности у области информационе технологије”. Такође, промењено је и седиште. Премештена је на шабачку адресу.

Начелника Градске управе Милана Васића питали смо да ли су пре доделе уговора проверавани стручност фирме која је добила јавни посао. Поготово јер у понуди није било наведено постојање ниједног евентуалног подизвођача. Одговорено нам је да „конкурсном документацијом нису били предвиђени додатни услови за учешће у поступку јавне набавке”, због чега „наручилац није био у обавези да проверава постојање стручних референци”.

„До истека рока за подношење понуда приспела је само једна понуда – понуђача ’Пикселс 2 Пикселс’ из Шапца. Приликом стручне оцене понуде, Комисија за јавне набавке је констатовала да понуђач испуњава све обавезне услове за учешће у поступку јавне набавке. Како се радило о јединој приспелој понуди, која је у потпуности прихватљива, 30. априла је донета одлука о додели уговора понуђачу ’Пикселс 2 Пикселс’, а 7. маја је наручилац закључио уговор са изабраним понуђачем”, одговорено је из Градске управе.

Утврђена царинска испостава

Шабачка тврђава није остатак древног Шапца са гравуре из „Светске хронике” Хартмана Шедела (Нирнберг, 1493), у којој је приказан као идентична копија Дорештада у Холандији, у раном средњем веку највећег насеља северозападне Европе, око ког су се тукли Франци Карла Мартела, Фризијци и Викинзи. Истраживачи су данас уверени да она није ни остатак града за чије је подизање 1470. године султан Мухамед Други послао 20.000 мајстора, а који су касније освајали Матија Корвин и Сулејман Величанствени.

Коаутор научне студије „Шабачки град тврђава” (Шабац, 2018) дипломирани архитекта Драгољуб Милутиновић истиче да је простор постојеће тврђаве од свега 1.600 квадратних метара претесан да би примио толике људе и војску, а свакако да угарски краљ ту није могао ући бродом у зиму 1476. године, после 33 дана опсаде, како су забележили хроничари. Утврђени град много већих размера, сматра, налазио се неколико километара источније, на географски погоднијем, мање плавном простору, где је у 20. веку подигнута хемијска индустрија „Зорка”.

Овај стари Шабац су Аустријанци 1739. године, по потписивању Београдског мира, предали Турцима који су им дали рок од три месеца да уклоне све грађевине, што је и учињено. Садашња тврђава била је тек нека врста удаљене царинске испоставе у коју су се Турци вратили 1743, пошто су, у међувремену, наступиле године са великим поплавама, најездом скакаваца и куге.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh