Novosti online

Како натерати Приштину да укине таксе

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас у Београду да је суштина предстојећег самита у Паризу да се Приштина натера да укине таксе.

„Тек тада је могућ дијалог”, рекао је Дачић на конференцији за новинаре после разговора са министром спољних и европских послова Словачке и председавајућим ОЕБС-а Мирославом Лајчаком.

Дачић је рекао да је велико питање шта се може очекивати у наредном периоду и истакао да је Србија „спремна да након укидања такси поново седне за преговарачки сто”.

„Дијалог је на реанимацији”, рекао је Дачић и додао да од „реаниматора” зависи да ли ће та реанимација успети, „колико су они успешни да удахну нови живот дијалогу”, преноси Бета.

Лајчак је рекао да не жели да спекулише шта ће бити у Паризу али да је свака прилика за разговор добра.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је данас да су безбедносни изазови и претње не познају националне границе и заложио се за заједнички наступ и међусобну координацију у супротстављању опасностима за мир, стабилност и напредак у региону.„Дубоко верујем да су државе Југоисточне Европе посвећене блиској регионалној сарадњи у борби против постојећих, као и нових безбедносних претњи. Као што вам је свима добро познато, актуелни безбедносни изазови и претње су недељиви, они не познају националне границе и нико самостално са њима не може да се избори.

Пред свима нама је императив да осмислимо и реализујемо заједнички наступ, међусобну координацију у што успешнијем супротстављању свим безбедносним изазовима и претњама, који представљају опасност за мир и стабилност и напредак наших друштава”, рекао је Дачић на Састанку на високом нивоу о управљању и реформи сектора безбедности.

Обраћајући се учесницима скупа који је отворио заједно са шефом словачке дипломатије и председавајућим ОЕБС Мирославом Лајчаком и шефом Мисије ОЕБС у Србији Андреом Орициом, Дачић је указао да је „изградња ефикасних институција и капацитета у безбедносном сектору веома важан допринос заједничкој одговорности за изградњу мира и стабилности на ширим глобалним подручјима и изградњу постконфликтних друштава”.

Дачић је рекао да „дводневни скуп представља још једну добру прилику” да се размене национална искуства и да допринос „још бољем међусобном разумевању и унапређењу функционисања институција у безбедносном сектору”.

Дачић је рекао да Србија придаје велики значај реформи сектора безбедности, не само зато што је то био један од приоритета председавања Србије ОЕБС-у 2015, већ и зато што представља значајан сегмент свеобухватног реформског процеса у друштву.

Он је указао да је „циљ реформи сектора безбедности унутар сваке земље успостављање и развој безбедносног система који омогућава мир, стабилност и просперитет државе и њених грађана и гарантује поштовање људских права и владавину права” и додао да је „добро уређен сектор безбедности један од најважнијих елемената за добро управљање државом у целини”.

Према његовим речима, „реформа сектора безбедности је континуиран и захтеван процес”, који подразумева заједничко и свеобухватно деловање власти али „не обухвата само владине административне, цивилне или војне органе, већ захтева и ангажовање институција које контролишу рад безбедносних органа, попут парламената и његових одбора”, преноси Бета.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh