Novosti online

Ко ће први да трепне поводом руских ракета – Трамп или Ердоган

Како се примиче рок за испоруку руских ракета С-400 Анкари, тако се заоштравају односи између Турске и Америке, две водеће земље у НАТО. После низа упозорења из Беле куће сада је стигла претња: уколико Анкара не откаже уговор са Москвом, суочиће се с америчким санкцијама. У извештајима који стижу с друге стране Атлантика помиње се и рок од две недеље.

У Белој кући засад не откривају које ће све мере предузети против Анкаре уколико не откаже уговор са Москвом. Раније је најављено да ће се у том случају блокирати испоруке модерних борбених авиона Ф-35 у чијој производњи учествује и Турска.

„Куповина ракетних система С-400 је завршен посао… Ми сада разматрамо како да се суочимо са евентуалним америчким санкцијама”, истиче министар одбране Хулуси Акар, али ни он, као и друга страна, не открива карте до краја.

У Анкари се надају да ће се избећи даље заоштравање односа између вишедеценијих савезника у НАТО-у. И поред многих неспоразума две земље су „осуђене” на сарадњу. То потврђују и најновија открића локалних медија по којима је председник Реџеп Тајип Ердоган позвао Доналда Трампа да посети Анкару и да су из Беле куће наводно већ стигли „позитивни сигнали”. Сада се ради на утврђивању датума, тврде неименовани турски званичници, а „Хуријет” истиче да би Трамп могао да слети у Истанбул почетком лета. У међувремену, шефови две земље ће се, кажу у истим изворима, сигурно срести на маргинама самита Г-20 који се у јуну одржава у Јапану.

Односе Турске и Америке у последње време оптерећују многи проблеми: Бела кућа упорно одбија да изручи имама Фетулаха Гулена који је осумњичен да је покушао државни удар у Анкари. Тај у муслиманском свету утицајни клерик годинама живи у Пенсилванији и одбацује те оптужбе. Пентагон последњих година наоружава сиријске Курде пошто се боре против џихадиста, док у Турској кажу да су они терористи који прогоне Арапе и Туркмене. Али, у центру пажње разговора председника две земље ће, уколико до њега дође, сигурно бити куповина руских ракета, поготово што Ердоган засад не показује спремност да откаже тај посао који је од почетка изазвао велику забринутост у НАТО-у.

Турска је крајем 2017. године потписала уговор о куповини ракетних система и биће прва земља чланица НАТО-а која ће имати то модерно руско наоружање. У Анкари тврде да су практично били присиљени да повуку тај потез пошто су се суочили са оружаним претњама из Сирије. У исто време Вашингтон је – објашњавају турски званичници – условљавао и одуговлачио да им прода ракете „патриот”. Потез председника Ердогана је истог часа изазвао велику „забринутост” у НАТО-у пошто то наоружање неће моћи да се, како кажу, уклопи у одбрамбени систем алијансе. У Вашингтону иду и корак даље: Руси ће захваљујући томе моћи изнутра да дођу до поверљивих података и да угрозе најновије америчке авионе Ф-35. У Турској то демантују пошто ће се ракете С-400 користити одвојено, неће се интегрисати у постојећи систем одбране.

После дужег премишљања, Вашингтон је крајем прошле године понудио Турској ракете „патриот” и тај предлог је још на столу. Анкара је спремна да купи и америчко наоружање уколико се постигне договор о цени, року испоруке и трансферу технологије.

Ова Ердоганова „игра на две карте” – руску и америчку – довела је Турску у деликатну ситуацију. Ракете С-400, како је најављује, треба да почну да стижу у јулу и турски персонал је већ на обуци у Русији. У исто време Анкара је добила прва четири америчка авиона Ф-35 у чијој производњи учествује од првог дана. Турски пилоти се већ обучавају у америчким ваздухопловним базама, док у Вашингтону најављују блокаду испорука тих авиона уколико Турска не откаже посао са Русима.

Турска је поручила сто америчких авиона. „У уговору о куповини Ф-35 не постоји клаузула да ћемо бити искључени из тог посла уколико купимо С-400. Турска је већ уплатила милијарду и 200 милиона долара, ми за њих производимо одређене делове. Шта више можемо да урадимо као партнери”, пита се министар Акар и открива да у најгорем случају његова земља има план Б, али није обелоданио шта то практично значи. Поједини медији одмах су почели да спекулишу да ће Анкара, ако се то деси, купити ривалске авионе „сухој 57”.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh